Dzienna liczna zakażeń Covid-19 potwierdzona testem, przekroczyła w Polsce 20 000 tys. Laboratoria mają pełne ręce roboty. Zdecydowanie brakuje dodatkowych miejsc, gdzie takie testy można przeprowadzać, aby chociaż w niewielkim stopniu rozłożyć ilość robionych testów na kilka miejsc.
Szpital Powiatowy w Radomsku dostał zgodę od Ministerstwa Zdrowia, aby w Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej, możliwe było wykonywanie testów w kierunku wykrycia SARS - CoV-2. Co to oznacza w praktyce?
- W praktyce oznacza to, że szpitalne laboratorium zostało wpisane na listę ministerialną tych laboratoriów, które są uprawnione do wykonywania badań w kierunku SARS - CoV-2. Pozyskiwanie zgody to był proces wieloetapowy. Po pierwsze musieliśmy wyodrębnić osobne pomieszczenie w naszym Zakładzie Diagnostyki Laboratoryjnej, żeby ulokować to laboratorium. Po drugie zakupiliśmy zautomatyzowany sprzęt GeneXpert , natomiast później zaczęliśmy całą procedurę. Przeprowadzaliśmy próbne badania, następnie badania te zostały zweryfikowane przez Państwowy Zakład Higieny w Warszawie. Po zakończeniu tych czynności złożyliśmy wniosek do Ministerstwa Zdrowia o wpisanie naszego laboratorium, do laboratoriów wykonujących badania w kierunku SARS - CoV-2. 4 listopada dostaliśmy informacje, że nasz wniosek został zaakceptowany pozytywnie i na stornie internetowej Ministerstwa Zdrowia, nasze laboratorium zostało wpisane do tych laboratoriów, które wykonują badania w kierunku SARS - CoV-2 - mówi Przemysław Drozdek, kierownik kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.
Należy wspomnieć, że laboratorium w Szpitalu Powiatowym w Radomsku, jest jedynym miejscem w powiecie, oraz jedynym na terenie województwa łódzkiego, nie licząc miejscowości Łódź i Zgierz, gdzie takie laboratoria się znajdują.
Jak wygląda badanie sprawdzające, czy dany pacjent jest zarażony SARS - CoV-2?
- Badanie jest dosyć proste. Wymaga pobrania materiału biologicznego od pacjenta. Następnie ten materiał przekazywany jest do naszego laboratorium, gdzie diagności laboratoryjni pod komorą laminarną izolują tenże materiał, przekładają go do specjalnej kasetki, którą następnie umieszczają w naszym urządzeniu. Po godzinie otrzymujemy wynik i wiemy, czy pacjent jest dodatni, czy jest ujemny, czy też pacjent ma wynik nierozstrzygający i takiego pacjenta należy dalej izolować. Maksymalna przepustowość tego urządzenia to 96 badań natomiast wiadomo, że do urządzenie nie pracuje 24 godziny na dobę. Szacujemy, że będziemy mogli wykonać około kilkunastu takich badań dziennie, w zależności od zapotrzebowania. Głównie skupiany się na diagnozowaniu pacjentów trafiających do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego po to, aby pacjenci bardzo szybko otrzymywali wynik, jak również, dla części pacjentów ze szpitala - dodaje Przemysław Drozdek, kierownik kancelarii w Szpitalu Powiatowym w Radomsku.
Napisz komentarz
Komentarze