Jednoosobowa działalność gospodarcza
Młodzi przedsiębiorcy bardzo chętnie wybierają jednoosobową działalność gospodarcze. To duże wyzwanie, które wymaga od nas zaangażowania i umiejętności podejmowania ryzyka. Jak założyć działalność gospodarczą? Zanim przejdziemy do odpowiedzi na to pytanie, przyjrzyjmy się temu, czym jest JDG. Przepisy wskazują, że jest to zorganizowana działalność zarobkowa wykonywana w sposób ciągły i we własnym imieniu. Najważniejsze cechy jednoosobowej działalności to bez wątpienia:
- Zorganizowany charakter - trzeba pamiętać m.in. o prowadzeniu marketingu, wynajęciu miejsca do pracy
- Zarobkowy cel - JDG jest nastawiona na zyski
- Ciągłość - czynności są tutaj podejmowane w ciągły sposób, tak aby uzyskać określone cele
- Działanie we własnym imieniu i na własną odpowiedzialność - JDG nie jest zarządzana przez podmioty zewnętrzne
Bardzo ważne jest to, że jednoosobowa działalność gospodarcza wiąże się z ponoszeniem bezpośredniego ryzyka dotyczącego prowadzenia takiej firmy.
Działalność gospodarcza nierejestrowana
Spore zainteresowanie na rynku wzbudza działalność gospodarcza nierejestrowana, która daje wiele korzyści. W efekcie nie musimy zgłaszać działalności w US, GUZ i CEIDG. Poza tym nie płacimy składek ZUS, zaliczek na podatek i nie prowadzimy rozbudowanej księgowości. Co ciekawe, niektóre działalności mogą skorzystać z braku obowiązku rejestracji. Dotyczy to głównie rolniczego handlu detalicznego, produkcji wina przez rolników, czy też działalności w zakresie agroturystyki. Poza tymi przypadkami prowadzenie firmy jednoosobowej bez rejestracji jest zagrożone karami grzywny i ograniczenia wolności. Więcej informacji w tym temacie znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Jak założyć działalność gospodarczą?
Jak założyć działalność gospodarczą jednoosobową w 2023 roku? Faktem jest, że każda czynność zarobkowa wykonywana w sposób ciągły i we własnym imieniu jest uznawana za działalność gospodarczą. To oznacza, że trzeba ją zarejestrować. Czynności dające stałe dochody musimy zalegalizować, tak abyśmy mogli spać spokojnie i postępować zgodnie z przepisami prawnymi. Jeśli chcemy założyć taką firmę, pierwszym krokiem jest wypełnienie formularza CEIDG-1 na stronie ministerstwa lub e-PUAP. Przedsiębiorca może złożyć wniosek osobiście w urzędzie miasta lub gminy, listem poleconym lub elektronicznie.
Po pomyślnym przejściu rejestracji działalności trzeba zdobyć Numer Identyfikacji Podatkowej. Jeżeli mieliśmy wcześniej nadany NIP, nie ulega on zmianom. Z kolei gdy nie posiadamy NIP-u, jest on nadany po rejestracji. To bardzo ważny numer, który jest niezbędny do celów podatkowych. Ponadto nie zapominajmy o numerze REGON, który stanowi podstawę w kontaktach z ZUS-em i urzędem skarbowym. Potem trzeba także wybrać odpowiednią formę opodatkowania działalności gospodarczej i zgłosić się do ubezpieczeń ZUS. Składki ZUS opłacamy w odpowiednich terminach, mając na uwadze najważniejsze przepisy prawne.