Akcja „Mistrzynie w szkołach”, którą organizuje Fundacja Otylii Jędrzejczak, skierowana jest do uczennic ostatnich klas szkół podstawowych oraz ze szkół średnich. W tej grupie wiekowej – wśród dziewcząt – jest najniższa frekwencja na lekcjach wychowania fizycznego. To specjalna lekcja WF, podczas której do uczestniczek trafia jasny przekaz - że sport uczy determinacji, konsekwencji w dążeniu do celu, aż do szacunku do samego siebie i otoczenia.
Rok temu ze swoimi uczennicami byłam na takiej lekcji w Żorach. Pomyślałam wtedy, że takie wydarzenie warto zorganizować też w Bełchatowie. Skontaktowałam się z Fundacją Otylii Jędrzejczak i się udało. Bardzo się z tego powodu cieszę, bo mam nadzieję, że pomoże to dziewczynom zrozumieć, jak ważne są ruch i aktywność. Okres dojrzewania jest dla nich niezwykle trudny i to z różnych względów. W tym czasie bardzo często rezygnują z ćwiczenia. Mam nadzieję, że ta lekcja i możliwość rozmowy z mistrzyniami przekona je, aby chętniej ćwiczyły na wf-ie – mówi Sylwia Ławska, nauczycielka wychowania fizycznego w ZSP nr 9.
W pierwszej części spotkania dziewczęta trenowały pod okiem Katrin Kargbo, kiedyś mistrzyni świata i Europy w karate tradycyjnym, a dzisiaj trenerki fitness. W zajęciach aktywnie uczestniczyły też Iga Baumgart-Witan polska lekkoatletka, olimpijka z Londynu (2012) i Rio de Janeiro (2016), mistrzyni olimpijska w sztafecie mieszanej 4×400 m oraz wicemistrzyni olimpijska w sztafecie kobiet 4×400 m z Tokio (2020), Justyna Iskrzycka polska kajakarka, wicemistrzyni mistrzyni świata K1 1000m (2019), brązowa medalistka olimpijska z Tokio (2020), Klaudia Zwolińska polska kajakarka slalomowa, olimpijka z Tokio (2020), wicemistrzyni olimpijska z Paryża (2024) oraz oraz ikona polskiego sportu Otylia Jędrzejczak – mistrzyni olimpijska, dwukrotna mistrzyni świata, pięciokrotna mistrzyni Europy na długim basenie, trzykrotna rekordzistka świata.
Nasze motto to „jestem sobą, jestem bella”, a ja dodaję jeszcze piękna, wyjątkowa i niepowtarzalna. Bardzo mi zależy, aby każda z dziewcząt, z tych młodych kobiet, chciała o siebie walczyć poprzez aktywność fizyczną i budowanie pewności siebie. Podczas naszego spotkania poruszamy też wiele kwestii związanych ze zdrowiem fizycznym oraz psychicznym młodzieży. Nie boimy się trudnych tematów, jak hejt czy brak wsparcia. Dlatego cieszę się, że Miasto Bełchatów zaufało mojej fundacji i możemy ten projekt realizować właśnie w Bełchatowie – mówi Otylia Jędrzejczak. – Ja bardzo często podkreślam, że lekcje wf-u są bagatelizowane. A przecież niosą one ze sobą mnóstwo wartości. Mam tu na myśli budowanie pewności siebie, pracy drużynowej, współpracy czy wyznaczanie celu. Dla mnie największą wartością jest to, kiedy po zakończonej lekcji podchodzą do mnie dziewczyny i mówią: fajnie, że byłyście. Dziękujemy za motywację, aby iść dalej – dodaje mistrzyni.
Po aktywności przyszedł czas na motywacyjne rozmowy, podczas których dziewczęta mogły nie tylko znaleźć wiele inspiracji do działania, ale też zadawać mistrzyniom pytania o interesujące je kwestie.
Napisz komentarz
Komentarze