Tytuł „Zasłużony dla Miasta Bełchatowa” to forma uznania dla indywidualnej, długoletniej działalności na rzecz Bełchatowa w dziedzinie życia społecznego, politycznego, gospodarczego, nauki, kultury lub sportu. Może być nadawany wyłącznie mieszkańcom Bełchatowa, w szczególnych przypadkach także pośmiertnie.
Józef Wodziński był piłsudczykiem, samorządowcem. Pasjonatem historii, a szczególnie historii regionalnej. Z Bełchatowem był związany od połowy lat 70. To właśnie on w 1991 roku reaktywował Związek Strzelecki w Bełchatowie. Przez wiele lat był też dowódcą „Strzelca”. Od 1994 do 2002 oraz od 2014 do 2018 był radnym Rady Miejskiej w Bełchatowie. Natomiast w ostatnich latach swojego życia Wodziński był Komendantem Centralnego Archiwum Strzeleckiego.
Józef Wodziński był urodzonym społecznikiem. Wspierał, pomagał, podejmował się wielu inicjatyw, działał w wielu stowarzyszeniach i organizacjach. Był też samorządowcem i działaczem Solidarności. Włożył ogrom serca w pomoc młodzieży, która borykała się z problemami wychowawczymi, byli po prostu łobuziakami. To właśnie dzięki jego pomocy wielu z nich wyszło na prostą i dziś są oficerami Wojska Polskiego, policjantami czy pracują w innych pomocowych służbach. Szacuję, że za czasów, kiedy Józef był komendantem Strzelca, przewinęło się ponad tysiąc chłopaków. Reaktywował bełchatowskiego Strzelca. Marsze szlakiem powstańców styczniowych i szlakiem Gór Borowskich, przegląd piosenki żołnierskiej i patriotycznej „Moja Ojczyzna” to też jego działalność. Był wyjątkowym człowiekiem – mówił starszy inspektor Antoni Owczarek, Komendant Centralnego Archiwum Strzeleckiego, który był inicjatorem złożenia wniosku o nadanie Józefowi Wodzińskiemu tytułu „Zasłużony dla Miasta Bełchatowa”.
Za działalność społeczno-wychowawczą, krzewienie patriotyzmu, bezinteresowną pracę na rzecz bełchatowian i Bełchatowian tytułem Zasłużony dla Miasta Bełchatowa Rada Miejska w Bełchatowie uhonorowała pośmiertnie bryg. ZS Józefa Wodzińskiego. Uchwałę w sprawie przyznania tego zaszczytnego tytułu rada jednogłośnie podjęła 26 września 2024 roku.
Akt nadania uroczyście został przekazany jego najbliższym podczas miejskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. A dokładnie podczas koncertu laureatów Regionalnego Przeglądu Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej „Moja Ojczyzna”. Termin ten i okoliczności jego wręczenia nie są przypadkowe. To właśnie śp. Józef Wodziński był jednym z inicjatorów tego przeglądu.
Jesteśmy bardzo dumni z naszego Taty. To dla nas zaszczyt i czas wzruszenia. Podsumowanie jego kilkudziesięcioletniej pracy na rzecz Bełchatowa i bełchatowian. Tata przyjechał tutaj w latach 70. I od samego początku zaczął intensywnie działać. Ciągle miał plany i wciąż powtarzał, że tak wiele ma jeszcze do zrobienia – powiedział syn pana Józefa, Radosław Wodziński.
Napisz komentarz
Komentarze