Podstawowa zasada rekrutacji, o której powinni pamiętać rodzice, to rejonizacja. Oznacza to, że do danej szkoły prowadzonej przez miasto w pierwszej kolejności przyjmowane będą dzieci, które mieszkają w obwodzie konkretnej placówki. Jeśli rodzice wybiorą dla swojego dziecka szkołę spoza rejonu, może ono również zostać przyjęte. Pod warunkiem jednak, że po naborze podstawowym w placówce będą jeszcze wolne miejsca.
Warto także nadmienić, że w procesie rekrutacji liczy się także to, czy do wybranej szkoły uczęszcza już rodzeństwo kandydata. Równie istotny będzie fakt korzystania przez przyszłego ucznia z edukacji przedszkolnej właśnie w tej konkretnej placówce. Wśród kryteriów jest także ten dotyczący mieszkania w rejonie szkoły dziadków wspierających rodziców w opiece nad dziećmi. Ponadto komisja kwalifikująca kandydatów do przyjęcia będzie uwzględniać ewentualne orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego dziecka.
Wnioski rekrutacyjne można pobrać bezpośrednio w każdej z placówce. Są one również dostępne na stronach internetowych szkół. Do wniosku należy dołączyć także inne dokumenty, m.in. akt urodzenia dziecka. W zależności od konkretnego przypadku, wymagane są także zaświadczenia o wielodzietności, samotnym wychowywaniu dziecka czy orzeczenie o niepełnosprawności w rodzinie.
Dokumenty można składać od 5 lutego do 15 marca. Listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych szkoły wywieszą 22 marca. Następnie do 29 marca rodzice i opiekunowie będą mieć czas na deklarację, czy ich dziecko będzie korzystać z danej placówki. Ostateczne listy poznamy 29 marca. Rekrutacja uzupełniająca rozpocznie się zaś 3 czerwca.
Napisz komentarz
Komentarze