W przeszłości park przy obecnym Muzeum Regionalnym miał cechy typowe dla tzw. ogrodu francuskiego. Po II wojnie światowej zmiany własnościowe, zmniejszenie terenu oraz brak należytej stałej pielęgnacji parku spowodowały, że jego historyczna kompozycja całkowicie się zatarła. Do dziś zachowały się jedynie dwór, pozostałości kanału wodnego, skarpa, grób rodowy Hellwigów, osie widokowe oaz pojedyncze stare drzewa. Mowa o kasztanowcach, lipach i orzechach włoskich.
Zgodnie z założeniami projektowymi, rewitalizacji parku zmieni się teren przed głównym wejściem do bełchatowskiego muzeum.Prace obejmą przede wszystkim przegląd zieleni, pielęgnację drzew i żywopłotów. Ponadto zmieni się też kompozycja klombu przed dworkiem. W samym środku rabaty wykonawca posadzi wyższe gatunku róż, a niższe na zewnątrz. Poza tym parkowa flora wzbogaci się o rośliny typowe dla runa, czyli ubiorki, runianki czy fiołki. Pojawią się one głównie wokół drzew oraz w miejscach zacienionych jako alternatywa dla trawników. Same trawniki również przejdą renowację.
W ramach prac miasto zmodernizuje również oświetlenie. Chodzi konkretnie o wymianę opar i słupów oświetleniowych. Pojawią się nowe kosze na śmieci a także stylizowane ławki, które powinny nawiązywać do tych już istniejących. Będą to ławki z oparciem, żeliwnymi nogami i siedziskiem w kolorze mahoniowym.
Wszystkie prace związane z rewitalizacją parku przy Muzeum Regionalnym mają zakończyć się w pierwszej połowie przyszłego roku. Koszt tych robót to niecałe 300 tys. zł.
Napisz komentarz
Komentarze