Rak szyjki macicy jest w skali świata czwartym pod względem częstości występowania nowotworem u kobiet. Rocznie zapada na niego około 570 tysięcy kobiet, z których około 60% umiera. Wczesny rak zazwyczaj nie daje żadnych objawów, dlatego tak bardzo ważne jest regularne, co najmniej co 3 lata, wykonywanie badania cytologicznego. Szczepienie przeciwko HPV zmniejsza ryzyko infekcji wirusem o ponad 75%. Każdego dnia 10 Polek słyszy diagnozę raka szyjki macicy, połowa z nich przegrywa walkę
z chorobą z powodu zbyt późnego jej wykrycia. Według najnowszego raportu GUS 13% Polek nigdy nie wykonywało cytologii.
Czas zmienić te przykre statystyki zgłaszając się na badania w ramach Programu Profilaktyki raka szyjki macicy.
Badania cytologiczne wykonuje się:
• co 36 miesięcy u kobiet w wieku 25-64 lat
• co 12 miesięcy u kobiet w wieku 25-64 lat obciążonych czynnikami ryzyka ( zakażonych
wirusem HIV, przyjmujących leki immunosupresyjne, zakażonych HPV- typem wysokiego ryzyka
Należy wspomnieć, że mamy szczepienia przeciwko wirusowi HPV, gdzie mogą zaszczepić się dziewczynki jak i zarówno chłopcy w wieku 11-12 lat - dodaje Joanna Samburska, Inspekcja Sanitarna w Bełchatowie.
Szczepienia przeciw HPV zapobiegają przede wszystkim rakowi szyjki macicy, ale też innym nowotworom (prącia, pochwy, odbytu, głowy i szyi), które może powodować wirus brodawczaka ludzkiego. Aby uniknąć zachorowania, dziecko należy zaszczepić zanim może mieć kontakt z wirusem. Dlatego w ubiegłym roku ministerstwo zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV skierowany dla dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat. W 2023 r. mogły z nich skorzystać dzieci urodzone w 2010 i 2011 r. Natomiast w 2024 r. program bezpłatnych szczepień będzie kontynuowany i obejmie roczniki 2011 i 2012. Dziecko można od ręki zapisać na szczepienie poprzez Internetowe Konto Pacjenta, a szczepionka jest podawana w dwóch dawkach w odstępie 6-12 miesięcy. Jest dobrze tolerowana, bezpieczna i powszechnie stosowana w 125 krajach.
Napisz komentarz
Komentarze