Od piątku, 17 listopada można zastrzec swój numer PESEL. Dzięki temu oszuści nie wykorzystają naszego numeru PESEL bez naszej wiedzy i zgody - np. nie wezmą kredytu na nasze dane, nie kupią sprzętu na raty, nie sprzedadzą nieruchomości, nie wyrobią duplikatu karty SIM, która może być potem użyta do autoryzowania transakcji wykonanych przez złodzieja w instytucji finansowej.
Od 1 czerwca 2024r. instytucje finansowe (np. banki) będą miały obowiązek weryfikować, czy numer PESEL jest zastrzeżony przy zawieraniu np. umowy kredytu lub pożyczki. Do tego czasu możesz zastrzegać albo cofać zastrzeżenie numeru PESEL, ale konsekwencje prawne będą wyciągane dopiero wobec zdarzeń, które nastąpią od 1 czerwca 2024 r. Zastrzeżenie numeru PESEL w żaden sposób nie zablokuje ci możliwości rejestracji do lekarza, realizacji recepty czy załatwienia sprawy urzędowej.
Każda osoba będzie miała wgląd w historię tego, kto sprawdzał jej numer PESEL. Nowe przepisy zdejmują też z osoby, która padła ofiarą przestępstwa, a zastrzegła numer PESEL obowiązek dowodzenia, że to nie ona zaciągnęła zobowiązanie.
Zastrzeżenia i cofnięcia zastrzeżenia numeru PESEL może dokonać każdy pełnoletni posiadacz numeru PESEL za pomocą:
- e-usługi na stronie obywatel.gov.pl
- aplikacji mObywatel; zastrzeżenia dokonywane za pomocą aplikacji mobilnej będą możliwe po ogłoszeniu przez ministra właściwego do spraw informatyzacji komunikatu określającego dzień wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających stosowanie przepisu,
- w dowolnym urzędzie gminy.
W Urzędzie Miasta Bełchatowa wnioski o zastrzeżenie numeru PESEL można składać w Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Czyżewskiego 7. Pracownicy Wydziału udzielają także wszelkich informacji na ten temat telefonicznie. Wystarczy zadzwonić pod numer 44 733 52 49 lub 733 52 48.
Napisz komentarz
Komentarze