Transformacja energetyczna jest wyzwaniem cywilizacyjnym i choć źródłem bogactwa regionu bełchatowskiego jest węgiel brunatny i produkcja energii elektrycznej w technologii konwencjonalnej, to z przyczyn oczywistych w perspektywie lat i dekad będzie się to zmieniało. Bełchatów musi pozostać zagłębiem energetycznym. W coraz większym stopniu będzie to produkcja energii ze źródeł odnawialnych. Geotermia to kolejny kierunek, a docelowo również produkcja energii w technologii nuklearnej. To zadanie ambitne i chcemy, za pośrednictwem samorządów, dać mieszkańcom narzędzia do tego, by region stał się jeszcze bardziej nowoczesny – mówił wicemarszałek województwa łódzkiego, Zbigniew Ziemba.
Natomiast to w jakich obszarach będzie przeprowadzana transformacja energetyczna opowiedziała Monika Olszewska, Dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
W obszarze „Społeczeństwo w transformacji” są to m.in. inwestycje w infrastrukturę kształcenia zawodowego i ustawicznego oraz tworzenie lub rozwój centrów kształcenia zawodowego i ustawicznego, a także wsparcie kształcenia zawodowego w zakresie dostosowania do wymagań nowoczesnej, cyfrowej i neutralnej dla klimatu gospodarki. I to właśnie w zakresie tych projektów o dotacje będzie aplikował Powiat Bełchatowski.
W obszarze „Gospodarka w transformacji” będzie można wnioskować m.in. o wsparcie infrastruktury badawczej, rozwój usług dla firm, wsparcie inwestycji w MŚP zwiększających ich zdolności produkcyjne, wdrożenie rozwiązań w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym oraz wsparcie inwestycji służących zagospodarowaniu terenów zdegradowanych lub pogórniczych na potrzeby rozwoju nowych funkcji gospodarczych.
W obszarze „Przestrzeń w transformacji” aplikować z kolei można m.in. o wsparcie infrastruktury służącej do wytwarzania energii elektrycznej pochodzącej ze źródeł odnawialnych wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego OZE.
Napisz komentarz
Komentarze