Psy znoszą upały o wiele gorzej od nas. O tym, jak dbać o psa w czasie upałów, jak pomóc pupilowi przetrwać ten trudny dla nich czas, odpowiada Anna Matuszczyk, lekarz weterynarii w bełchatowskim schronisku.
Pamiętaj, że zwierzęta mają trochę utrudniony mechanizm chłodzenia organizmu, jedyne ich gruczoły potowe znajdują się na łapach, ich możliwość schłodzenia się ogranicza się do intensywnego dyszenia. Wysokie temperatury są szczególnie groźne dla psów ras brachycefalicznych (mopsy, pekińczyki, buldogi francuskie). Niezależnie jednak od rasy, w czasie upałów każdy pies potrzebuje od swojego ludzkiego rodzica wyjątkowej troski, uważności i opieki.
Zadbaj o nawodnienie pupila. Zapobieganie odwodnieniu jest jedną z ważniejszych rzeczy, które zwiększy komfort czworonożnego przyjaciela. Choć pies się nie poci, pozbywa się wody z organizmu podczas dyszenia. Zadbaj o to, by miska była zawsze pełna wody. Często ją też wymieniaj i częściej myj miski – chłodna woda z czystej miski to dokładnie to, czego potrzebuje pupil.
Podstawową rzeczą, którą możesz zrobić dla swojego psa, jest zmiana godzin spacerów. Jeżeli jest tylko taka możliwość, postaraj się wychodzić z pupilem na poranny spacer wcześniej, kiedy na świeżym powietrzu jest jeszcze przyjemnie rześko. Spacer wieczorny przesuń natomiast na późniejszą godzinę, a popołudniowy ogranicz do minimum. Wybieraj zacienione miejsca, w których można schronić się przed bezpośrednim słońcem. Zawsze miej ze sobą wodę i składaną miskę. Pamiętaj, że Ty także potrzebujesz ochrony przed słońcem -weź wodę także dla siebie!
Pamiętaj, że nagrzany od słońca asfalt czy beton mogą dotkliwie poparzyć łapy pupila. Najlepszym podłożem do spacerów będzie trawa – staraj się obierać trasy, w których kontakt łapek z gorącymi powierzchniami będzie jak najmniejszy.
Zwróćmy uwagę, gdy już musimy zakładać pupilowi kaganiec, wybierzmy kaganiec anatomiczny, który umożliwia swobodne dyszenie i picie wody.
Strzyżenie psa na wakacje nie zawsze jest najlepszym pomysłem. Wbrew pozorom, warstwa sierści działa jak osłona przed słońcem i pomaga się chronić przed upałem. Dobrym pomysłem będzie delikatne przystrzyżenie psów niż zasada „im krócej, tym lepiej”.
Napisz komentarz
Komentarze