Muzea to miejsca, gdzie czas się zatrzymuje. Możemy do nich pójść i cofnąć się, choć na chwile w czasie. Każde muzeum jest inne i pokazuje inny wycinek historii. Każde muzeum ma również inne wystawy, charakterystyczne dla siebie.
Muzeum Regionalne w Bełchatowie może, poza wieloma ciekawymi wystawami, poszczycić się gabinetem numizmatycznym. Jest to istny raj dla miłośników numizmatyki. Gabinet wraca do muzeum po kilkunastoletniej przerwie.
Po ilu latach wrócił gabinet numizmatyczny?
- Po kilkunastu latach. W monecie, gdy w naszym budynku zagościł Urząd Stany Cywilnego, zabrakło pomieszczeń na gabinet numizmatyczny i został on zlikwidowany. Idea powrotu była w naszych myślach muzealnych a taka sytuacja nadarzyła się, gdy właśnie Urząd Stanu Cywilnego opuścił nasz budynek, a w mieście naszym w 2017 roku gościł Walny Zjazd Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Wtedy to, przy współpracy z PTN, postanowiliśmy, że gabinet powinien powstać i po tych kilku latach udało się to uczynić– mówi Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie
Warto wspomnieć o wyjątkowej wystawie monet z wizerunkiem św. Jana Pawła II, która znajduje się w gabinecie. Monety pochodzą z krajów na całym świecie i ze wszystkich kontynentów. Większość monet, muzeum pozyskało z kolekcji osób prywatnych.
Z okazji powrotu gabinetu numizmatycznego wybito okolicznościowy, kolekcjonerski medal.
- Myślę, że jest to wspaniały medal, wybity w najstarszej, nieprzerwanie działającej od 600 – lat mennicy w Kremnicy na Słowacji. Medal wykonany jest w znakomitym stylu, zaprojektowany przez, jakże szacownych, numizmatyków i znawców tematów jak np. pan Janusz Parchimowicz. Medal wybito w ilości zaledwie 100 sztuk, a wiec jest to unikalna, krótka seria, która znakomicie odzwierciedla to wydarzenie. Mieliśmy ochotę uczynić to wydarzenie jeszcze większym, ale pandemia skomplikowała nam tę kwestię. Miała być zorganizowana konferencja prasowa i spotkanie wielu szacownych numizmatyków. Cieszymy się, bo Polskie Towarzystwo Numizmatyczne z odziałem w Bełchatowie, współpracuje z naszym muzeum, właściwie od początku jego powstania, czyli od 25 lat. Medal jest zaprojektowany bardzo ciekawie. Na awersie znajduje się kopia talara Augusta III Sasa z roku 1762 a na rewersie widzimy symbole i logo Muzeum oraz PTN-u– mówi nam Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.
Dlaczego na medalu widniej wizerunek Augusta III Sasa?
- August III Sas nadał prawa miejskie Bełchatowowi i jest także patronem oddziału PTN-u Bełchatów– tłumaczy dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.
Medal można nabyć na aukcjach, jak i bezpośrednio w muzeum.
- Nie mówię tego marketingowo, ale lepiej czynić to szybko, gdyż medal cieszy się olbrzymią popularnością. Już kilkadziesiąt sztuk sprzedaliśmy, zostaje zatem niewielka pula do dyspozycji kolekcjonerów. Zachęcam, bo jeśli Państwo obejrzycie go, chociażby na portalu Allegro, bądź w sprzedaży u nas, to możecie sami ocenić, jak wygląda jakość tego medalu, jak wygląda jego przystępna cena, jak wygląda jego wspaniałe etui. To wszystko gwarantuje nam wspaniała mennica, która stanęła na wysokości zadania, zresztą w mennicy w Kremnicy wybija się monety np. euro. Ta oferta mennicy w pełni nas zadowoliła a myślę, że będzie także łakomym kąskiem dla wielu pasjonatów numizmatyki-dodaje Marek Tokarek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Bełchatowie.
Wszyscy zainteresowani nabyciem medalu mogą to zrobić na aukcjach internetowych lub bezpośrednio w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie. Sprzedawany jest w futerale, wymiary: 12x12 cm - długość i szerokość, wysokość – 3 cm.
Waga medalu wraz z futerałem: 242 g.
Cena: 150,00 zł.
Napisz komentarz
Komentarze