Asystentka zarządu i sprzedawca - to pierwsze oferty na miejskiej platformie www.invest.belchatow.pl, która w założeniach ma służyć wymianie informacji pomiędzy pracodawcą a potencjalnym pracownikiem. Dzięki temu właściciele firm mają możliwość pozyskania przeszkolonych wcześniej we własnych przedsiębiorstwach pracowników, młodzi ludzie natomiast mogą zdobyć ważne przy poszukiwaniu przyszłej pracy doświadczenie zawodowe.
- Chciałabym zaprosić wszystkich przedsiębiorców do współpracy z miastem i tworzenia miejskiego programu pomocy młodym bełchatowianom, którzy wchodzą na rynek pracy. Myślę, że platforma współpracy miedzy pracodawcą a potencjalnym pracownikiem pozwoli nam zadbać o przyszłość absolwentów wyższych uczelni i szkół ponadgimnazjalnych, będzie też miała duży wpływ na rozwój firm – mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.
Chodzi także o to, aby młodzi, zdolni ludzie zostawali w Bełchatowie i do niego przyjeżdżali, aby widząc, jakie jest aktualne zapotrzebowanie na rynku pracy, podejmowali odpowiedzialne decyzje dotyczące wykształcenia.
- Widząc, jakie jest aktualne zapotrzebowanie na rynku pracy, będą mogli podejmować odpowiedzialne decyzje dotyczące swojego wykształcenia i kierunku podejmowanych studiów – tłumaczy Marcin Nowak, dyrektor Wydziału Rozwoju Miasta UM Bełchatowa.
Pracownicy magistratu regularnie spotykają się z dyrektorami szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu bełchatowskiego i rozmawiają na temat możliwości korzystania przez uczniów i absolwentów z praktyk i staży oferowanych przez lokalnych przedsiębiorców. Rozmowy są także prowadzone z uczelniami wyższymi, m.in. z biurami karier Uniwersytetu Łódzkiego, Politechniki Łódzkiej czy Politechniki Częstochowskiej. Osoby z terenu powiatu bełchatowskiego, które na tych uczelniach studiują, mogłyby zdobywać doświadczenie zawodowe na terenie Bełchatowa - większość przedsiębiorców stawiających na produkcję czy logistykę poszukuje bowiem absolwentów kierunków technicznych i inżynieryjnych.
Nawiązana została także współpraca z przedsiębiorcami, dla których dobrym rozwiązaniem wydaje się tworzenie w szkołach tzw. klas patronackich. Dzięki temu firmy zyskają fachowców odpowiednio przeszkolonych we własnym przedsiębiorstwie, uczniowie zaś zdobędą doświadczenie zawodowe i zapoznają się ze specyfiką pracy, jaką po ukończeniu szkoły mieliby wykonywać.
Cały czas analizowany jest lokalny rynek pracy, chodzi o jak najgłębsze zbadanie zapotrzebowania na konkretnych fachowców wśród przedsiębiorców, którzy chcą na terenie powiatu bełchatowskiego zainwestować. Projektem zainteresowała się także Regionalna Izba Gospodarcza, której jednym z podstawowych zadań jest rozwijanie przedsiębiorczości w regionie, jej członkowie także mogą zgłaszać się do WRM i zamieszczać swoje ogłoszenia.
Informacje o stażach i praktykach na stronie www.invest.belchatow.pl zamieszczane są całkowicie nieodpłatnie. Przedsiębiorcy zainteresowani takim sposobem poszukiwania i pozyskiwania potencjalnych przyszłych pracowników, mogą kontaktować się z Wydziałem Rozwoju Miasta bełchatowskiego magistratu przy ul. Kościuszki 1, pok. 215 - 216 i pod numerem telefonu 44 733 51 45.
Przypomnijmy, że rozwój gospodarczy to jeden z priorytetów dla władz Bełchatowa. Aby przyciągnąć jak największą liczbę inwestorów miasto podejmuje szereg działań. Wprowadzone zostały chociażby zwolnienia i ulgi podatkowe dla przedsiębiorców, którzy zapewnią nowe miejsca pracy, poza tym cały obszar miasta objęty jest planem zagospodarowania przestrzennego, co z pewnością ułatwia podjęcie decyzji o zainwestowaniu, prężnie rozwija się też strefa przemysłowa.
Napisz komentarz
Komentarze