piątek, 22 listopada 2024 22:14
Musisz to zobaczyć!

Fobia społeczna - czym jest i jakie są jej objawy?

Według niektórych statystyk, aż 12,5% całej populacji w ciągu swojego życia zmaga się z jakiegoś typu fobią. Czyni to z tej kategorii zaburzeń lękowych jedno z najczęściej występujących zaburzeń psychicznych. To, jak się objawia i co jest przedmiotem irracjonalnego lęku, zależy przede wszystkim od jej rodzaju. Wśród nich wymienić można między innymi fobię społeczną, zwaną inaczej socjofobią lub zespołem lęku społecznego. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się to zaburzenie, jakie są jego objawy oraz metody leczenia.
  • 10.09.2024 06:30
  • Autor: Grupa tipmedia
Fobia społeczna - czym jest i jakie są jej objawy?

Czym jest socjofobia?

Fobia społeczna to jeden z czterech głównych rodzajów zaburzeń lękowych, obok agorafobii, fobii specyficznych (https://poradnia-harmonia.pl/artykuly/) i bliżej nieokreślonych, charakteryzujący się odczuwaniem nasilonego lęku w kontaktach interpersonalnych. W zależności od osoby, może ona dotyczyć poszczególnych sytuacji społecznych lub wszelkich interakcji z ludźmi. Zwykle związana jest ze strachem przed oceną innych, wyśmianiem, kompromitacją czy też odrzuceniem. U jej podstaw najczęściej leży niska samoocena oraz poczucie własnej wartości, brak wiary we własne możliwości lub doświadczenie przykrych wydarzeń w przeszłości - przemocy, braku akceptacji ze strony otoczenia czy bycia ofiarą hejtu. Wskutek socjofobii osoby często choć w pewnym stopniu wycofują się z życia społecznego, unikając sytuacji społecznych i kontaktu wzrokowego. Mogą również odczuwać silny lęk przed codziennymi sytuacjami - rozmową telefoniczną, inicjacją konwersacji czy zakupami. Mają także opory przed podjęciem działań z obawy przed krytyką oraz byciem ocenianym przez innych i nieustannie martwią się o to, że może wydarzyć się coś, co w ich oczach będzie kompromitujące lub zawstydzające. Socjofobii mogą towarzyszyć ponadto objawy somatyczne - kołatanie serca, drżenie rąk, hiperwentylacja, duszności czy uczucie ucisku w klatce piersiowej w przypadku, gdy osoba znajdzie się w jakiejś sytuacji społecznej.

Fobia społeczna - metody leczenia

Doświadczanie na co dzień lęku przed sytuacjami społecznymi to zaburzenie, które bardzo negatywnie wpływa na normalne funkcjonowanie osoby nim dotkniętej. Nie tylko znacznie utrudnia nawiązywanie relacji interpersonalnych, ale także wykonywanie zwykłych, codziennych obowiązków związanych np. z pracą, chodzeniem do szkoły lub na uczelnię czy zakupami. Warto jednak pamiętać, że z fobii społecznej da się wyjść. Podstawową metodą leczenia jest psychoterapia, zwykle poznawczo-behawioralna (https://poradnia-harmonia.pl/), którą jeżeli zajdzie taka potrzeba, niekiedy łączy się z farmakoterapią. Na spotkaniach z terapeutą osoba uczy się, jak radzić sobie z narastającym lękiem w trakcie kontaktów z innymi, jak zmodyfikować interpretację myśli związanych z sytuacjami społecznymi, a także pracuje nad poprawieniem swojej samooceny. Psychoterapeuta pomaga również w wypracowaniu właściwych schematów reagowania i budowaniu większej pewności w interakcjach z ludźmi. Terapia poznawczo-behawioralna cechuje się dużą skutecznością, jeśli więc czujesz, że wskutek lęku przed sytuacjami społecznymi jakość Twojego życia uległa pogorszeniu - nie bój prosić się o pomoc! W leczeniu socjofobii, pozostałych typów zaburzeń lękowych oraz wielu innych chorób i zaburzeń natury psychicznej specjalizują się między innymi psychoterapeuci z Poradni Harmonia.

Artykuł sponsorowany


test