Czy jest perz właściwy?
Jest gatunkiem z rodziny chwastów jednoliściennych, ale w przeciwieństwie do większości swoich "kuzynów" jest wieloletni i wytwarza rozłogi. To właśnie one są częścią rośliny odpowiedzialną za rozwój wegetatywny. Rosną one pod ziemią i są rozrywane podczas zabiegów uprawowych, a ich fragmenty rozciągane są po całym polu. Perz właściwy może rozmnażać się także z ziarniaków, jednak ten sposób jest raczej marginalny.
Zwalczanie perzu właściwego
Jego eliminacja z pola nie jest łatwym zadaniem i jest to raczej kwestia kilku lat ciężkiej pracy. Wynika to z faktu, że wschody perzu z rozłogów są bardzo nierównomierne i rozciągnięte w czasie, a stosowane herbicydy do jego zwalczania pobierane są przez jego liście.
Zdecydowanie najtrudniej jest zwalczać perz właściwy w uprawie zbóż ozimych i jarych podczas okresu wegetacji, a zdecydowanie dużo łatwiej w uprawach dwuliściennych (rzepak, buraki cukrowe, ziemniaki) oraz po zbiorze roślin.
Kiedy zwalczać perz właściwy
Optymalny termin zwalczania tego niezwykle uciążliwego i ekspansywnego gatunku jest po zbiorze roślin uprawnych — na ściernisko. Zabieg po zbiorze uprawy pozwala na zastosowanie najskuteczniejszej grupy herbicydów nieselektywnych, które zawierają glifosat. Stosując środki chwastobójcze zawierające glifosat, należy pamiętać o tym, że perz właściwy powinien mieć odpowiednią powierzchnię części nadziemnej. Są to zwykle 3-5 liści i wysokość ponad 10 cm (przerastać ściernisko). Po żniwach jest zwykle odpowiednia ilość czasu do jego eliminacji ze ścierniska oraz rozpoczęcia zespołu uprawek pożniwnych.
Zaletą aplikacji herbicydu nieselektywnego zawierającego glifosat jest fakt, że eliminuje on również inne gatunki chwastów jedno i dwuliściennych, w tym samosiewy roślin uprawnych. Pozwala to na szybsze rozpoczęcie zabiegów uprawowych i przygotowanie roli pod zasiew kolejnej uprawy. Herbicydy nieselektywne zawierające glifosat do zwalczania perzu właściwego, można znaleźć na https://osadkowski.pl/srodki-ochrony-roslin/glifosaty--c-001118. Rekomendowana dawka większości środków zawierających glifosat do stosowania na ściernisko to 4,0 l/ha