poniedziałek, 25 listopada 2024 11:50
Musisz to zobaczyć!

Jak działa spalony i system VAR w piłce nożnej?

Piłka nożna to dyscyplina sportowa, gdzie kluczową kwestią jest znajomość przepisów gry. W przeciwnym wypadku oglądając mecz piłkarski, niektóre decyzje sędziego mogłyby być niezrozumiałe. Spalony zaliczany jest do podstawowych sformułowań w futbolu, a podczas meczu piłki nożnej zdarza się, że jest odgwizdywany kilkanaście razy. Czym tak naprawdę jest spalony, o co w nim chodzi i w jakich okolicznościach arbiter ma prawo go zasygnalizować? Zostań z nami, a dowiesz się wszystkiego o spalonym. Ponadto poznasz system VAR, który pomaga sędziom piłkarskim podejmować słuszne decyzje!
  • 08.02.2024 12:33
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak działa spalony i system VAR w piłce nożnej?

Co to jest spalony w piłce nożnej?

spalonym w piłce nożnej mówi się wówczas, kiedy zawodnik znajduje się na pozycji spalonej. Pozycja spalona jest wtedy, gdy podczas podania zawodnik drużyny atakującej jest na połowie przeciwnika i jest najbardziej wysunięty do linii bramkowej w porównaniu do piłki oraz bliżej niż przedostatni zawodnik drużyny przeciwnej. Ponadto musi mieć wpływ na przebieg akcji, absorbuje uwagę na przykład bramkarza. Tak jak wspomnieliśmy, podstawą do odgwizdania spalonego jest moment, w którym gracz jest na pozycji spalonej i bierze on czynny udział w akcji poprzez: przyjęcie lub zagranie piłki, przeszkadzanie przeciwnikowi, odnoszenie korzyści z przebywania na tej pozycji (np. zagrywanie piłki odbitej od słupka, poprzeczki, przeciwnika lub współpartnera).

Jak unikać pozycje spalonej?

Nad prawidłowym przebiegiem piłkarskiej rywalizacji czuwają sędziowie. Ocena pozycji spalonej i wskazanie spalonego zostało powierzone sędziom bocznym, którzy poruszają się wzdłuż boiska po linii bocznej, odpowiednio na jednej i drugiej połowie. Do ich zadań należy sprawdzanie, czy dany piłkarz w momencie podania nie był wysunięty bądź wychylony. Aby uniknąć pozycji spalonej, należy trzymać linię spalonego, stać na równi z linią obrony piłkarzy drużyny przeciwnej, czy ostatnim obrońcą rywala, aby nie dać pretekstu arbitrowi do przerwania gry.

Jaka kara za spalonego?

Pozycja spalona i odgwizdanie spalonego przez sędziego głównego wiąże się z konsekwencjami. Nie są one jednak tak poważne, jak w przypadku fuli, za które gracze mogą obejrzeć żółtą kartkę, czerwoną kartkę, czy uzyskać rzut karny. W przypadku spalonego sędzia piłkarski nakazuje rozpoczęcie gry od rzutu wolnego przez drużynę broniącą. To jedyna kara, jaka może zostać wymierzona za spalonego.

Co to jest pułapka ofsajdowa?

Przystępując do meczu piłki nożnej, każda drużyna obiera strategie na dane spotkanie, a także dobiera założenia taktyczne. Kluby bardzo często wykorzystują podczas pojedynków pułapki ofsajdowe. Czym one są? Pułapka ofsajdowa to nic innego, jak zagranie polegające na natychmiastowym wyjściu linii obrony do przodu i pozostawieniu osamotnionego wysuniętego zawodnika rywali. W efekcie sędzia ma podstawy do tego, aby odgwizdać spalonego.

Co to jest VAR?

Rozwój Internetu, postępująca technologia oraz nowinki technologiczne mają wpływ na nasze codzienne życie, ale także dyscypliny sportowe. Technologia od zawsze jest obecna w sporcie, natomiast w ostatnich latach możemy zaobserwować jej znaczący wpływ na piłkę nożną. Oczywiście mowa o systemie VAR, który już na stałe zagościł w ligach piłkarskich na świecie. VAR – czyli video assistant referee to inaczej wideoweryfikacja. Jest on traktowany jako system pomocniczy, który jest stosowany w meczach piłkarskich. Ma na celu zapobieganie błędom, które popełniają sędziowie poruszający się po boisku. Oczywiście VAR nie może zostać zastosowany w każdej sytuacji, w dowolnym momencie, ponieważ znacząco zdezorganizowałoby to zawody sportowe. W regulaminach piłki nożnej i przepisach gry opisano sytuacje, kiedy VAR może wkroczyć do akcji i pomóc w podjęciu właściwej decyzji.

Kiedy VAR jest stosowany?

System wideoweryfikacji nie może być stosowany dowolnie na wniosek zawodników, trenerów, czy członków sztabów szkoleniowych. Nie mogą oni zażądać sprawdzenia danej sytuacji przez arbitra na monitorze. Na kogo wniosek sędzia główny podbiega do monitora i ogląda sporną sytuację? Sędzia i asystent wideo to jedyne osoby, które mogą poprosić o obejrzenie powtórki. Mogą to zrobić w czterech przypadkach, sprawdzając następujące sytuacje boiskowe: gol (uznanie, bądź nieuznanie strzelonej bramki), rzut karny (podyktowanie lub niepodyktowanie), czerwona kartka (druga żółta kartka nie podlega wideoweryfikacji), ukaranie żółtą lub czerwoną kartką niewłaściwego zawodnika.

Kiedy po raz pierwszy został użyty system VAR?

Debiut systemu VAR przypada na 2016 rok a pierwszy test odbył się w sierpniu podczas meczu New York Red Bulls II  - Orlando City B. Wówczas po raz pierwszy wykorzystano powtórki VAR. Z kolei w Europie system VAR użyto po raz pierwszy w towarzyskim meczu pomiędzy Włochami a Francją 1 września 2016 roku.

--- Artykuł sponsorowany ---


test