wtorek, 26 listopada 2024 23:15
Musisz to zobaczyć!

Praktyczny przewodnik po syropach wykrztuśnych – ulga dla Twojego kaszlu

Syropy wykrztuśne to jedno z najlepszych rozwiązań na mokry kaszel. Dzięki zawartym w nim składnikom wydzielina w drogach oddechowych rozrzedza się, co znacząco ułatwia jej odkrztuszanie. Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat syropów wykrztuśnych.
  • 20.10.2023 12:20
  • Autor: Grupa Tipmedia
Praktyczny przewodnik po syropach wykrztuśnych – ulga dla Twojego kaszlu

Syropy wykrztuśne — czym są i jak działają

Syropy wykrztuśne to lek przeznaczony na mokry kaszel. Czasem bywają też nazywane mukolitycznymi, gdyż wykazują takie działanie. Przyjęcie syropu sprawia, że wydzielina w drogach oddechowych się rozrzedza i łatwiej ją odkrztusić. Syropy wykrztuśne uznaje się za jedno z najskuteczniejszych rozwiązań w walce z mokrym kaszlem.

Składniki w syropach wykrztuśnych — który wybrać?

W syropach wykrztuśnych spotkamy przeróżne składniki. Pierwsza z nich to gwajakol i jego pochodne w postaci sulfogwajakolu lub gwajafenazyny. Jest to substancja, ktora odkaża górne drogi oddechowe i ułatwia odkrztuszanie. Przeciwskazania do jej zażywania to nadwrażliwość na gwajakol, niewydolność wątroby lub ciążą i karmienie piersią.

Kolejna jest acetylocesteina. Ten lek o działaniu mukolitycznym dostępny jest w większośći wypadków bez recepty. Nadaje się jednak jedynie dla osób powyżej 14 roku życia. Nie powinni z niego korzystać astmatycy lub ludzie zmagający się z chorobą wrzodową żołądka, lub dwunastnicy.

Jedne z najskuteczniejszych to syropy z erdosteiną. W większości dostępne z receptą zmniejszają lepkość śluzu, a także pobudzają jego wykrztuszanie. Przeciwskazania to ciąża, uczulenie, niewydolność nerek, zaburzenia wątroby, czy też homocystynuria.

Ostatnia z popularnych substancji to bromheksyna lub ambroksol. Główne przeciwwskazania w ich wypadku to bycie w ciąży lub karmienie piersią.

Jak bezpiecznie zażywać syropy wykrztuśne?

Zażywając syrop wykrztuśny na mokry kaszel, trzeba pamiętać o kilku dość istotnych zasadach. Przede wszystkim odradza się stosowanie ich przed snem. Przyjęcie dawki syropu po godzinie 17:00 może sprawić kłopoty z prawidłowym wyspaniem się, gdyż będzie budzić nas kaszel. Wszystko przez nadmiar rozrzedzonej wydzieliny w drogach oddechowych. Ponadto przyjmując syropy wykrztuśne, trzeba się regularnie nawadniać i każdego dnia spożyć przynajmniej 2 litry płynów.

Materiał partnera


test