środa, 27 listopada 2024 01:33
Musisz to zobaczyć!

Co kryje przed nami CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej jest systemem elektronicznym, który gromadzi istotne dane o przedsiębiorcach. Aktualnie usługi CEIDG przeniesione zostały do serwisu bbiznes.gov.pl. Jak wypełnić wniosek CEIDG-1? Czym dokładnie jest ten system i co warto o nim wiedzieć? Sprawdźmy, co kryje przed nami CEIDG.
  • 17.10.2023 18:31
  • Autor: Grupa Tipmedia
Co kryje przed nami CEIDG?

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej

Jak już wiemy, CEIDG jest elektronicznym systemem, gromadzącym dane o przedsiębiorstwach prowadzących działalność w formie spółki cywilnej lub jednoosobowej firmy. Ustawa wskazuje na to, że CEIDG jest prowadzony przez ministra właściwego do spraw gospodarki - wszelkie informacje są tutaj przekazywane elektronicznie. Jeśli chodzi o zasady funkcjonowania ewidencji tego typu, są one określone w ustawie z dnia 06.03.2018 roku o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy. System został założony głównie w celu ułatwienia dostępu przedsiębiorcom do istotnych danych. W efekcie można sprawnie założyć, zawiesić, wznowić lub zlikwidować firmę. 

Wpis do CEIDG

Wniosek o wpis do ewidencji (czyli CEIDG-1) stanowi także zgłoszenie do urzędu skarbowego, oświadczenie o wyborze formy opodatkowania, wniosek o wpis do REGON oraz zgłoszenie płatnika składek do ZUS-u/KRUS-u. Pamiętajmy o tym, że przedsiębiorca musi także złożyć dodatkowo odpowiednie deklaracje w urzędzie skarbowym i ZUS-ie. 

Gdzie można wypełnić wspomniany wniosek? Jeśli chcemy rozpocząć działalność lub dokonać zmian w formularzu CEIDG-1, do dyspozycji mamy serwis biznes.gov.pl. Pozwala on z powodzeniem złożyć wniosek bez konieczności wychodzenia z domu. Poza tym, takie rozwiązanie jest korzystne dla przedsiębiorców prowadzących firmę, którzy chcą przykładowo ją zlikwidować, zawiesić lub wznowić. Rejestracja jest możliwa poprzez Profil Zaufany, adres e-mail lub e-dowód, jednakże trzeba mieć na uwadze uwierzytelnienie danych z pomocą Profilu Zaufanego lub e-dowodu. 

Istotne informacje

Co ciekawe, wniosek CEIDG-1 jest wykorzystywany głównie podczas rejestracji nowo założonej działalności, przy czym ma on znacznie szersze zastosowanie. Podatnicy poprzez wniosek zgłaszają wznowienie, likwidację, czy też zawieszenie firmy. W efekcie kontakty podatnika z urzędem stają się znacznie łatwiejsze, co uzyskujemy dzięki dodatkowym funkcjom CEIDG. Podczas składania wniosku CEIDG-1, składamy jednocześnie:

  • Wniosek o wpis do krajowego rejestru urzędowego podmiotów gospodarki narodowej, czyli REGON
  • Oświadczenie o wyborze formy opodatkowanie podatkiem dochodowym
  • Zgłoszenie aktualizacyjne lub identyfikacyjne do naczelnika urzędu skarbowego NIP
  • Zmianę zgłoszenia lub zgłoszenie płatnika składek do ZUS-u
  • Oświadczenie o kontynuowaniu ubezpieczenia społecznego rolników

Nie bez znaczenia jest to, że pierwsze pole na formularzu oznacza cel złożenia wniosku. W tej sytuacji nowi przedsiębiorcy zaznaczają pozycję o nazwie Wniosek o wpis do CEIDG. W kolejnej części wskazuje dwoje dane osobowe, czyli imię i nazwisko, imię ojca i matki, miejsce urodzenia, PESEL, data urodzenia, dokument tożsamości z numerem, nazwą i serią. Potem musimy podać NIP oraz REGON. Samo wypełnienie wniosku nie jest trudne i nie powinno nam sprawić większego problemu. W razie wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistami, którzy znają się na takich zagadnieniach. 

CEIDG to ważny system elektroniczny, który gromadzi cenne informacje na temat wielu działalności gospodarczych, prowadzonych w naszym kraju. Więcej o nim można przeczytać na Poradniku Przedsiębiorcy.

Materiał zewnętrzny


test