W Rozprzy podczas konferencji rozmawiano o wykopaliskach archeologicznych. To właśnie tutaj, znajduje się jedno z najważniejszych grodzisk we wczesnym Średniowieczu.
Dotychczasowe odkrycia pozwalają wiele opowiedzieć o historii tej miejscowości. Jednym z nich jest unikatowy bucik. We wczesnym Średniowieczu mieszkańcy Rozprzy posiadali skórzane obuwie, był tutaj cech szewców. A to oznacza, że nie tylko Kraków może chwalić się ulicą Szewską. Analogicznie musiała znajdować się także w Rozprzy. Jestem dumny, że dwa lata temu jako muzeum pokazywaliśmy ten bucik – tłumaczy Dominik Płaza, dyrektor Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi.
Dzięki takim wydarzeniom młodzież, mieszkańcy mają możliwość poznania ciekawej i pasjonującej historii swojej miejscowości.
Chcemy pokazać, że historia dzieje się nie tylko w stolicach miast, ale także w małych miasteczkach takich jak Rozprza. To bardzo ważne by mieszkańcy mieli świadomość, że ich przodkowie przestrzeń, w której mieszkają to również przestrzeń historyczna a przestrzeń historyczna Rozprzy i najbliższych okolicy są rzeczywiście imponujące – mówił Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Grzegorz Schreiber.
Samorząd Województwa Łódzkiego wspiera takie inicjatywy. Nasze instytucje są do dyspozycji po to, byśmy wspólnie utrwalali świadomość, jak nobliwe były pradzieje – dodaje Zbigniew Ziemba, wicemarszałek województwa łódzkiego.
Napisz komentarz
Komentarze