Ataki hakerskie i nieautoryzowany dostęp
Do najpoważniejszych zagrożeń należą ataki mające na celu przejęcie kontroli nad stroną. Mogą mieć formę złośliwego kodu (np. malware, ransomware). Może również dojść do kradzieży danych użytkowników. Cyberprzestępcy wykorzystują luki w zabezpieczeniach, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp do danych, systemów informatycznych i infrastruktury serwerowej. Warto więc już na etapie wyboru usługodawcy sprawdzić czy oferuje niezbędne zabezpieczenia przed atakami DDOS. Jeżeli szukasz sprawdzonego dostawy usług hostingowych, serwerów VPS czy dedykowanych postaw na https://www.sprintdatacenter.pl/. Specjaliści dbają o regularne aktualizacje, zapewniają niezbędny firewall czy narzędzia do monitorowania ruchu.
Kopia zapasowa
Utrata danych z powodu błędu użytkownika, awarii serwera lub ataku może nieść ze sobą poważne skutki, dlatego niezbędne jest tworzenie kopii zapasowych. Regularne backupy pozwalają na szybkie i sprawne przywrócenie wszystkich funkcjonalności witryny. Warto przechowywać je na zewnętrznych dyskach lub innych serwerach, dzięki czemu szybko będzie można przywrócić dane i konfiguracje. Sam proces przywracania poprzedniej wersji nie powinien być problematyczny. Jeżeli masz możliwość skorzystania ze wsparcia technicznego to specjalista z pewnością pomoże zarówno w wykonaniu kopii zapasowej, jak i w jej wdrożeniu.
Edukacja
Ważnym elementem jest również edukacja. Warto raz na jakiś czas zorganizować szkolenie, na którym zostaną omówione najczęściej wykorzystywane obecnie metody kradzieży danych. Dzięki temu można zminimalizować ryzyko phishingu czy zaimplementowania złośliwego oprogramowania w urządzeniu. Wiele firm korzysta z opcji cyklicznej zmiany hasła dostępowego do konta pracowniczego. System sam wymusza czynność, dlatego można lepiej zadbać o poziom bezpieczeństwa.
Warto pamiętać również o wdrożeniu certyfikatu SSL. Obecnie to nie tylko standard bezpieczeństwa, ale również wymóg Google i wielu przeglądarek. Panel administracyjny oraz konta użytkowników powinny być zabezpieczone silnymi hasłami, najlepiej uwierzytelnieniem dwuskładnikowym. Wtyczki czy dodatki na stronę pobieraj jedynie ze sprawdzonych repozytoriów. Nie udostępniaj danych do logowania osobom trzecim. Warto również zastanowić się nad wykonaniem audytu sieci, który n pozwoli wykryć luki w zabezpieczeniach zanim dojdzie do ataku.