Na czym polega terapia ACT?
Podstawowym założeniem terapii ACT jest przyjęcie, że ból jest nieodłącznym elementem ludzkiego życia, który towarzyszy ludziom w trudnych sytuacjach. W myśl tej teorii problemem jest nie samo doświadczanie niepożądanych emocji, lecz ich postrzeganie jako czegoś negatywnego, co odbija się również na postrzeganiu samego siebie. Właśnie to stoi na przeszkodzie do czerpania radości i satysfakcji ze swojego życia. Kluczem w terapii akceptacji i zaangażowania jest zatem nauczenie się akceptacji wobec pojawiających się emocji i myśli. Pacjent próbuje w jej trakcie spojrzeć na swoje przeżycia i doświadczenia bez oceniania i prób ingerencji w to, co pojawia się w jego głowie. Dzięki temu może otworzyć się na nowe doświadczenia, przyjąć je, oraz rozwijać życzliwość wobec samego siebie, co z kolei pomoże w zaangażowaniu się we własne życie i działaniu zgodnie z ważnymi osobistymi wartościami. Psychologiem wykorzystującym m.in. ten rodzaj pracy jest Adam Piotrowski https://adampiotrowskipsycholog.pl/. Usługi świadczy przede wszystkim online – a z uwagi na znajomość realiów Polaków mieszkających za granicą, także dla klientów zza granicy, w tym ze Szwajcarii https://adampiotrowskipsycholog.pl/polski-psycholog-online-szwajcaria/.
Jak przebiega terapia akceptacji i zaangażowania?
Praca z terapeutą skupia się na tym, aby pacjent nauczył się doświadczać siebie „tu i teraz”. Dotyczy to zarówno myśli i emocji, jak też doznań cielesnych. Przyjmowanie ich bez oceny oraz próby ucieczki zwiększa elastyczność psychologiczną pacjenta. Eksperci wyróżniają najważniejsze elementy składające się na proces terapii ACT:
- Akceptacja – uznanie rzeczywistości łącznie z trudnymi i bolesnymi doświadczeniami,
- Defuzja poznawcza – umiejętność spojrzenia na swoje myśli i przeżycia z dystansu, co przyczynia się do obniżenia poziomu stresu i wypracowania bardziej adekwatnych do sytuacji modeli zachowań,
- Bycie „tu i teraz” – koncentracja na przeżyciach płynących do głowy i ciała w danym momencie,
- Ja obserwujące – samoświadomość, pozwalająca czuć, myśleć i zachowywać się zgodnie z własnymi wartościami w każdym momencie,
- Wartości – określenie najważniejszych wartości, zgodnie z którymi pacjent chce żyć,
- Działanie – podejmowanie się realizacji działań zgodnych z wartościami nawet wtedy, gdy jest to trudne.
Spojrzenie to jest wykorzystywane przede wszystkim w terapii pacjentów zmagających się z silnym stresem oraz lękami społecznymi. Sprawdza się przy takich trudnościach i zaburzeniach, jak depresja, zaburzenia lękowe, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, zaburzenia odżywiania, wypalenie zawodowe, czy zespół stresu pourazowego.