Częstym błędem przy odpowiedzi na to pytanie jest pominięcie faktu, że nie istnieje tylko jedna odmiana pianki poliuretanowej. A przecież pianka dzieli się na dwa rodzaje – otwarto- oraz zamkniętokomórkową. Różnią się one między sobą budową, właściwościami, a co za tym idzie – również przeznaczeniem. Pianka o otwartych komórkach natryskiwana jest we wnętrzach budynku, a ta o zamkniętych komórkach – na zewnątrz, np. do ocieplenia budynku. Jednym z parametrów, którymi się różnią, jest właśnie chłonność wody. Jakie są zatem ich właściwości w tym aspekcie?
Jak reagują na wodę różne rodzaje pianek PUR?
Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa znajduje swoje zastosowanie we wnętrzach budynku – do ocieplenia poddaszy, stropów, czy ścian od wewnątrz. Ten rodzaj pianki chłonie wodę, ale jedynie w przypadku, kiedy na kontakt z wodą jest narażony przez dłuższy czas, np. poprzez zamoczenie pianki w wodzie. Jednak w momencie, w którym oddzielimy ją od źródła wody, zostanie ona odparowana, a pianka utrzyma swoje właściwości termoizolacyjne oraz akustyczne. Należy pamiętać, że pianka otwartokomórkowa jest paroprzepuszczalna. Logiczne zatem jest, że podczas dyfuzji pary wodnej, część tej pary (a zatem wody w innym stanie) znajduje się w warstwie pianki.
Pianki o otwartych komórkach cechować się mogą również różną gęstością, która również ma wpływ na nasiąkliwość wody. Materiał o niższej gęstości charakteryzuje się tym, że lepiej pochłania dźwięki, ale za to chłonie nieco więcej wody. Z kolei pianka o większej gęstości będzie wolniej nasiąkała wodą.
Inaczej na wodę reaguje pianka zamkniętokomórkowa. Ta wersja piany posiada niemalże zerową chłonność wody. W tym aspekcie przypomina ona styropian – chłonie minimalne ilości wody, które w żaden sposób nie wpływają na właściwości pianki. Z tego względu znajduje ona zastosowanie jako zewnętrzne ocieplenie budynku – może być narażona na różnorodne warunki pogodowe z deszczem i śniegiem na czele, a mimo to materiał ten pozostanie suchy. Wybór pianki powinien być dopasowany do charakterystyki danego miejsca, a także skonsultowany ze specjalistami, których znaleźć można na stronie https://isosolutions.pl/. Znający się na rzeczy fachowcy nie tylko pomogą dobrać najlepszą piankę, ale zajmą się również jej natryskiem – samodzielna próba tego działania może skutkować wieloma błędami oraz brakiem właściwego wykorzystania optymalnych właściwości pianki.