W uroczystej inauguracji Kwalifikacji Wojskowej 2025 w Bełchatowie udział wzięli starosta bełchatowski Pan Jacek Zatorski, przedstawiciele Ośrodka Zamiejscowego w Łodzi Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu mjr Dominika Kwaczyńska.
Kwalifikacja wojskowa jest kluczowym elementem w procesie określenia zdolności zasobowych państwa. Jej celem jest określenie fizycznej i psychicznej zdolności do czynnej służby wojskowej mężczyzn i kobiet podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym.
Obowiązkowi kwalifikacji wojskowej podlegają przede wszystkim:
- Mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 19 rok życia;
- Mężczyźni do 60 roku życia, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;
- Osoby, które w latach 2023-2024 zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia;
- Kobiety urodzone w latach 1998-2006, które posiadają kwalifikacje przydatne do służby wojskowej, np. studentki i uczennice szkół o kierunkach: medycyna, stomatologia, pielęgniarstwo, położnictwo, farmacja, ratownictwo medyczne, psychologia, fizjoterapia i weterynaria.
Na kwalifikację wojskową w trybie ochotniczym mogą się również zgłaszać wszystkie osoby, które ukończyły 18 rok życia.
Zgłaszający się na kwalifikację wojskową muszą wziąć ze sobą:
- Dowód osobisty;
- Dokumenty potwierdzające wykształcenie np. świadectwo ukończenia szkoły, dyplom lub zaświadczenie o kontynuowaniu nauki;
- Dokumenty poświadczające kwalifikacje lub uprawnienia, np. prawo jazdy;
- Posiadaną dokumentację medyczną niezbędną do określenia zdolności do służby wojskowej.
W trakcie kwalifikacji wojskowej określana jest jedna z czterech kategorii zdolności do służby wojskowej:
A – zdolny do służby wojskowej;
B – czasowo niezdolny (do 24 miesięcy, po tym okresie ponowne badanie);
D – niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju;
E – całkowicie niezdolny do służby wojskowej (również w razie mobilizacji i wojny).
Warto podkreślić, że wezwane osoby nie mają powodów do obaw, ponieważ kwalifikacja wojskowa jest jedynie formalnym obowiązkiem mającym na celu określenie stanu zdrowia tych młodych ludzi i wpisanie ich do ewidencji. Stawienie się na powiatowej komisji lekarskiej nie oznacza powołania służby wojskowej.
Osoby zainteresowane mogą natomiast w trakcie kwalifikacji porozmawiać z przedstawicielami Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sieradzu i uzyskać informacje na temat możliwości powołania do ochotniczych rodzajów służby, takich jak dobrowolna zasadnicza służba wojskowa, terytorialna służba wojskowa, czy służba w ramach programu Legii Akademickiej. Osoby zainteresowane i zadecydowane mogą też w trakcie kwalifikacji złożyć odpowiedni wniosek do wybranej przez siebie służby.
Napisz komentarz
Komentarze