W jaki sposób lecytyna pomaga w odchudzaniu?
Dieta bogata w lecytynę sprzyja także poprawieniu naszych funkcji poznawczych, a nawet wspomaga naszą kondycję pozwalając na szybszą regenerację po wysiłku. Jej zalety można by długo wymieniać, w tym artykule jednak skupimy się na kwestiach zdrowotnych i kosmetycznych. W pierwszej kolejności należy zająć się problematyką odchudzania. Lecytyna nie jest cudownym środkiem, który spowoduje utratę zbędnych kilogramów choćby po wypiciu całej butelki suplementu. No chyba, że zależy nam na efekcie przeczyszczającym, ale do tego lepiej sprawdzą się inne środki. Z całą pewnością jednak lecytyna dostarczana organizmowi powoduje poprawienie metabolizmu tłuszczów i cholesterolu. Znajdują się w niej wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które łatwo wiążą się z tym ostatnim i pozwalają na jego przyspieszony transport, wspierając tym samym także nasz układ krwionośny, w którym cholesterol nie zalega.
Inną właściwością lecytyny wspierającą naszą walkę z tłuszczem jest fakt, że należy ona do emulgatorów. W uproszczeniu oznacza to, że pozwala na rozbijanie spożywanych przez nas tłuszczów na mniejsze cząsteczki, z którymi lepiej radzi sobie wątroba. To tam przecież odbywa się proces ich metabolizmu. Nasz organizm, gdy potrzebuje zasobów, w pierwszej kolejności sięga do tłuszczów znajdujących się w wątrobie, dopiero później zaczyna spalać zasoby odłożone w innych miejscach na naszym ciele. Im szybciej więc przebiega metabolizm wątroby, tym szybciej zaczynamy spalać rezerwy, co skutkuje wizualnym efektem odchudzania ciała.
Zastosowanie lecytyny w kosmetyce
Lecytyny są powszechnie stosowane w przemyśle kosmetycznym do produkcji maści i kremów, ale także szamponów, mydeł i preparatów do demakijażu. Podobnie jak w przemyśle spożywczym najbardziej powszechnie stosowana jest lecytyna sojowa, którą znajdziemy między innymi w produktach przeznaczonych dla osób o suchej cerze, ponieważ chronią skórę przed utratą wody oraz sprawiają, że staje się bardziej gładka i napięta – stąd też jej obecność w produktach na zmarszczki i dla skóry starzejącej się. Z tego samego względu lecytynę znajdziemy w składzie pomadek i innych produktów nawilżających, w tym płynach do naczyń chroniących dłonie użytkowników. Jako surowiec dostępna jest na przykład z poziomu strony firmy OQEMA https://oqema.pl/aktualnosci/lecytyna-sojowa-rzepakowa-slonecznikowa-w-stalej-ofercie-overlack. Skuteczność lecytyny w produktach kosmetycznych wynika między innymi z faktu, że stanowi ona naturalny składnik naszej skóry (do 1%) i jest dla niej w 100% bezpieczna. Właśnie dlatego jest wykorzystywana powszechnie przy produkcji kremów, emulsji i maści.