Budowa i wygląd
Dorosłe osobniki osiągają rozmiary od 10 do 11 cm. Samice i samce wyglądają bardzo podobnie, różnią się jednak rodzajem wydawanych dźwięków. Dodatkowo głowa samca jest szersza niż głowa samicy. Standardowe upierzenie mewki japońskiej jest ciemnobrązowe, ciemnobrunatne lub szare. Poza tym spotyka się ptaki mające barwę jasnobrązową, a także czubate. Rysunek barw również jest zróżnicowany.
Istnieje wiele mutacji kolorystycznych, które wykształciły się w toku wieloletniej hodowli. Do podstawowych należą:
- mutacja czekoladowa – pióra są ciemnobrązowe, natomiast brzuszek i podgardle mają jaśniejszy odcień,
- mutacja kasztanowa - ciemne odcienie i różne tony brązu, wpadające niekiedy w odcień jasnej kawy lub pomarańczy,
- mutacja beżowa – w tej mutacji można znaleźć osobniki od jasnopomarańczowych do niemalże czerwonych.
Mutacja kasztanowa ma charakter recesywny w stosunku do czekoladowej, natomiast beżowa jest recesywna względem obydwu pierwszych mutacji. Poza tym mewki występują w bardzo zróżnicowanych kolorach – zdarzają się nawet ptaki o białym upierzeniu, jednak cechuje je często bardzo słaby wzrok.
Kochasz zwierzaki? Kochaj odpowiedzialnie! – zwierzaki.expert
Hodowla
Mewki nie żyją w przyrodzie – od momentu powstania jest to gatunek udomowiony przez człowieka i hodowlany. Mewka japońska jest dosyć łatwa w hodowli, dlatego stanowi doskonały wybór również dla początkujących hodowców. Ptaszki dobrze się czują zarówno w obszernych wolier, jak i w niewielkich klatkach. W klatce o długości 50 centymetrów może mieszkać para mewek, choć oczywiście im większe pomieszczenie, tym lepiej. Warto też wysypać klatkę ptaków mieszanką piasku, ptasiego wapna i skorupek jaj pochodzących od kur.
Możliwa jest zarówno samodzielna hodowla ptaków w jednej klatce lub wolier, jak i mieszanie ich z innymi drobnymi gatunkami. Do nocowania mewki chętnie wybierają budki lęgowe. Ptaki są dosyć odporne na trudne warunki atmosferyczne i są w stanie żyć nawet w temperaturze od 5 do 10 stopni Celsjusza. Warto jednak zapewnić im temperaturę powietrza minimum 10 stopni Celsjusza. Dobrze znoszą również wysokie temperatury sięgające 30 stopni.
Rozmnażanie
Do procesu rozmnażania potrzebne jest miejsce na gniazdo – najlepiej sprawdzi się półotwarta budka o wymiarach 10x10x10 cm. Ptaki budują gniazdo wspólnie – samiec dostarcza materiał i zajmuje się jego formowaniem, natomiast samiczka wykończeniem. Najlepsza do budowy jest sucha i cienka trawa. Równolegle z tworzeniem gniazda ma miejsce taniec godowy samca, który śpiewa i zaleca się do samicy. Po kopulacji samica znosi jajeczka (od 4 do 8), a następnie para wspólnie wysiaduje je przez okres 12 dni. Młode po 24 dniach od wyklucia opuszczają gniazdo. Co ciekawe, mewki japońskie są doskonałymi rodzicami nie tylko dla swojego własnego potomstwa. Często są również wybierane na rodziców zastępczych. W okresie lęgowym parka powinna mieszkać w klatce sama, natomiast w pozostałych okresach jak najbardziej może współegzystować z ptakami z innych gatunków, na przykład zeberkami.
Żywienie
Podstawą żywienia mewki japońskiej są nasiona i ziarna. Gatunek ten najbardziej preferuje proso i kanar, a w specjalnych mieszankach pokarmowych dla mewek można również znaleźć takie dodatki, jak mak, płatki owsiane, nasiona sałaty czy siemię lniane. Ptaki powinny mieć również stały dostęp do czystej wody. Kolejnym ważnym elementem menu są nasiona traw, kwiatostany, kłosy i pęki roślin. Rośliny zielone dostarczają mewkom całej gamy niezbędnych witamin i minerałów. Istotne w codziennej diecie są również pokarmy miękkie, których bazę stanowią jajko i biały tłusty ser. W menu tego gatunku powinien się także znaleźć specjalny żwirek, który jest pomocny w rozdrabnianiu pokarmu w układzie trawiennym mewek.
Ptasie trele
W umiejętność śpiewania wyposażone są tylko samce mewki japońskiej. Jednak trzeba przyznać, że ich śpiew jest mniej efektowny niż ten wydawany choćby przez kanarki. Samice wydają dźwięki o brzmieniu „brrt”, natomiast odgłosy wydawane przez same można określić jako wielokrotnie powtarzane „kwoi”. Samce śpiewają dużo, ale niezbyt głośno. Z całą pewnością mewkę japońską można zaliczyć do ptaków śpiewających.
Usposobienie i zachowanie
Mewka japońska wyróżnia się wyjątkową towarzyskością i przyjaznym stosunkiem do człowieka. Sprawia to, że bez problemu pozwala właścicielowi na kontrolę gniazda. Zachwycą się nią nie tylko doświadczeni hodowcy, ale również początkujący miłośnicy ptaków ozdobnych. Są to ptaki łagodne, a przy tym niezwykle ruchliwe, żwawe i radosne. Ich hodowla może być prawdziwą przyjemnością i źródłem ogromnej satysfakcji.
Tekst: MAgnieszka Dec, lifeandmore.pl
Fot. Hundefan, Pixabay