Jak wygląda czosnek główkowaty?
Znak rozpoznawczy stanowią kwiatostany w formie wydłużonych baldachów. Główki mają maksymalnie do 4 cm średnicy i zmieniają ubarwienie w ciągu sezonu. Najpierw są zielone, by z czasem stać się różowo-fioletowe.
W każdym wydaniu prezentują się zjawiskowo, ale ciekawie jest obserwować je w trakcie zmiany, kiedy kwiatostany są dwukolorowe – zielone w dolnej części i różowo-fioletowe w górnej. Właściwy kolor na całej główce rozlewa się dopiero na koniec kwitnienia, czyli w lipcu.
Na początku sezonu wegetacyjnego z cebuli rozwijają się wąskie, wzniesione, rynienkowate liście odziomkowe, które układają się w kępkę o wysokości ok. 30-40 cm. Następnie wykształca się łodyga z kwiatami i roślina osiąga aż do 90-100 cm wysokości. W tym czasie liście z kępki zamierają.
Czosnek główkowaty – jak go uprawiać?
Należy do mało wymagających roślin. Lubi stanowiska słoneczne, dlatego najlepiej sadzić go na odkrytych przestrzeniach o ekspozycji południowej. Potrzebuje średnio ciężkiej lub lekkiej gleby, żyznej i przepuszczalnej o odczynie zasadowym. Czosnek główkowaty sadzi się na wiosnę od kwietnia do czerwca lub jesienią od września do listopada. Zimuje w ziemi, a kwitnie w czerwcu i lipcu.
Czosnek podlewa się umiarkowanie, tak żeby nie doprowadzić do przelania. Nadmiar wody sprawia, że cebula zaczyna gnić i roślina jest nie do uratowania. Jedynie w czasie upałów i w fazie kwitnienia należy zintensyfikować podlewanie. Oprócz wody, do prawidłowego rozwoju wymaga nawożenia – od wiosny aż do momentu, kiedy zacznie kwitnąć. Nawozy wieloskładnikowe lub nawozy do roślin kwitnących zapewniają mu potrzebne składniki pokarmowe.
Czosnek główkowaty, który znajdziesz na https://cebule-kwiatowe.pl/produkt/allium-sphaerocephalon-czosnek-glowkowaty-10-szt.html, wytwarza wiele cebulek przybyszowych, z których daje się rozmnażać. Można też wysiewać nasiona, ale nowe rośliny zakwitną dopiero po 2-3 latach od wysiewu. Co 3-4 lata wykopuje się rośliny i sadzi w nowym miejscu – wówczas obficiej kwitną.
Po kwitnieniu, czyli w środku lata, usuwa się kwiatostany, zanim zdążą zawiązać nasiona. Czosnek główkowaty może być ekspansywny, dlatego lepiej zapobiec jego samodzielnemu rozsiewaniu. Na przekwitłych roślinach liście stopniowo zamierają – bylina przygotowuje się do zimowania glebie.
Czosnek główkowaty – jak go sadzić w ogrodzie?
Czosnki główkowate sadzi się w grupach. Pojedyncze rośliny mogą się zgubić w natłoku sąsiadów na rabacie, ponieważ mają smukły, lekki pokrój, a ozdobna główka jest nieduża. Dopiero większe ich skupisko przyciąga wzrok i pozwala wydobyć całe piękno.
Swobodne nasadzenia są jak znalazł dla czosnków ozdobnych. Najlepiej prezentują się na łąkach kwietnych, w ogrodach wiejskich, naturalistycznych, śródziemnomorskich i preriowych.
Kogo lubi czosnek, czyli kompozycje z innymi roślinami ozdobnymi
Czosnek kwitnie krótko, bo tylko dwa miesiące, dlatego na ich towarzyszy wybierz takie rośliny, których kwiaty utrzymują się znacznie dłużej. Rudbekia, dzielżan, pysznogłówka i perowskia zdobią rabaty aż do jesieni. Na pierwszym planie posadź rośliny okrywowe, takie jak: gipsówka, gęsiówka kaukaska, sanwitalia rozesłana, tojeść, smagliczka nadmorska, zawciąg i zatrwian.
Kompozycję uzupełnij trawami ozdobnymi, takimi jak kostrzewa sina, miskant chiński i proso rózgowate. Cebulica peruwiańska, bodziszek i przywrotnik miękki to gatunki o dużych liściach lub niewielkich, ale gęstych. Dzięki nim odwrócą uwagę od miejsc, w których znajdują się przekwitłe już czosnki ozdobne.
Roślina, na widok której każdy się uśmiechnie
Ten roślinny kameleon doda lekkości i kolorów Twoim rabatom. Marzy Ci się nieokiełznana łąka pełna kwiatów, nad którą unosi się bzyczenie zapylaczy? Wesołe akcenty w postaci główek czosnku podkreślą swobodę i urok tego miniekosystemu. A jeśli dodasz do nich rośliny w żółtym lub pomarańczowym kolorze, Twój ogród stanie się najbardziej optymistyczny pod słońcem!