Określ wielkość potrzebnej woliery
Podstawową kwestią, jaką musisz mieć na uwadze, jest wielkość potrzebnej przestrzeni. Ta zależy z kolei przede wszystkim od gatunku oraz liczby posiadanych osobników. Jeśli hodowana ma być jedna papuga, zalecana wielkość to ok. 200x200x80 cm. Dla kur czy bażantów w liczbie do 10 sztuk, warto zdecydować się już na wolierę o wymiarach ok. 600x400 cm. Jeśli nie wiesz, jakie wymagania mają pod tym względem poszczególne gatunki ptaków, udaj się po pomoc do sklepu zoologicznego lub doświadczonego hodowcy. Na podstawie tych informacji będziesz wiedzieć, ile miejsca musisz wygospodarować oraz gdzie umieścić gotową wolierę.
Wybierz rodzaj konstrukcji
Zanim przejdziesz do zakupu materiałów na wolierę, np. siatki https://siatkitkane.com.pl/siatki-na-woliery, musisz zaplanować, jakie produkty będą Ci potrzebne. Jeżeli zdecydujesz się na przestrzeń zewnętrzną, oprócz samych siatek będziesz potrzebować np. prefabrykatów ogrodzeniowych oraz rur lub drewnianych słupków, które należy wkopać bądź wbetonować w ziemię. W wyższych wolierach konieczne może być też zastosowanie drzwiczek, pozwalających wejść człowiekowi do środka.
W przypadku, gdy budujesz przestrzeń dla ptactwa domowego, możesz postawić również na elementy dekoracyjnie, które będą estetycznie współgrać z danym wnętrzem. Bez problemu znajdziesz w sieci poradniki dotyczące tego, jak wykorzystać np. elementy starych mebli i akcesoriów wyposażenia wnętrz.
Dobierz odpowiednią siatkę
Najistotniejszym zakupem jest sama siatka na woliery, którą możesz znaleźć tutaj https://siatkitkane.com.pl/. Wewnątrz pomieszczeń wystarczą modele wykonane ze stali ocynkowanej, natomiast na zewnątrz warto zdecydować się na te ze stali nierdzewnej, które są odporniejsze na korozję oraz warunki atmosferyczne. Parametrem, na który należy zwrócić uwagę, jest wielkość oczek siatki. Gołębie, kury oraz inne mniejsze gatunki powinny znaleźć się w przestrzeni ograniczonej siatką o oczkach ok. 20x20 mm. Do papug zaleca się wymiary ok. 25x25 mm. Ważne również, aby wybrać materiał odpowiedniej jakości, wykazujący się także elastycznością. Nie może odkształcać się pod naciskiem dziobów, czy po tym, jak ptak usiądzie na konstrukcji. Wybór nieodpowiednich materiałów grozi zranieniem lub ucieczką zwierzęcia z wyznaczonej przestrzeni.