Sylwester zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu z nas jest to czas oczekiwany, pełen nadziei i planów na Nowy Rok. Niektórych czeka szampańska zabawa do rana, innych noc pełna strachu i bólu. Każdy właściciel czworonoga zdaje sobie sprawę, jak ciężką chwilą może być dla jego pupila noc sylwestrowa. Wszystko zależy od tego, jak nasze zwierzę reaguje na wzmożoną ilość wystrzałów. Naszą rolą jest zapewnić mu jak najlepszy komfort i sprawić, aby czuł się bezpiecznie.
Jak uchronić zwierzaka przed negatywnymi skutkami wystrzałów:
Stwórzmy w domu „oazę spokoju”. Dobrze jest postarać się jakoś wygłuszyć bodźce z zewnątrz. Warto np. w mieszkaniu zasłonić żaluzje, puścić wcześniej muzykę, żeby te dźwięki, huki i rozbłyski z zewnątrz były bardziej rozmyte. Zachowujmy się naturalnie, aby zwierzę nie myślało, że faktycznie ma powód do strachu.
Unikajmy miejsc, w których pies może stać się bezpośrednim świadkiem wybuchu petard. Pory spacerów wybierajmy tak, by nie wypadały w czasie najintensywniejszych wystrzałów. Na spacer wybierajmy miejsca ustronne, niezbyt daleko od domu, takie, które pies dobrze zna. Ostatni spacer powinien być dłuższy niż normalnie, z odpowiednio większą dawką aktywności, najlepiej pracy węchowej, by zwierzę powróciło do domu zmęczone. Solidnie zmęczony spacerem pies czy też intensywną zabawą kot po prostu łatwiej i szybciej zaśnie oraz spokojnie prześpi niespokojne godziny. Jeżeli pies za nic nie da się namówić na wyjście z domu, nie zabierajmy go na spacer na siłę.
Wiele psów, w trudnych chwilach przychodzi do swoich opiekunów po wsparcie! Wesprzyj w takiej chwili swojego pupila, połóż się przy nim, przytul. Zrób to bez zbędnych, egzaltowanych emocji wskazujących na to, że warto się bać. Nie reaguj na fajerwerki, nie podchodź do okien, nie spoglądaj nerwowo na swojego psa. Zachowuj się spokojnie – przekażesz w ten sposób psu informację, że nie ma się czego bać i nie dzieje się nic niezwykłego Jeśli pies czuje, że udzielając mu wsparcia sami jesteśmy spokojni, zdecydowanie łatwiej będzie mu przetrwać trudny czas i zaufać nam jeszcze bardziej.
- Jeśli mamy w domu zwierzęta, które bardzo boją się huku petard, możemy skorzystać z zabezpieczenia medycznego. Dostępne są środki zarówno ziołowe, jak i silniejsze specyfiki, które można podać naszym pupilom, koniecznie jednak należy tu skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Wybuchy fajerwerków to nie tylko stres dla zwierząt, ale też ryzyko trwałych zmian w ich psychice. Coraz więcej miast decyduje się na pokazy laserowe, które są równie efektowne, a jednocześnie przyjazne dla środowiska i zwierząt. Możesz dołączyć do tej zmiany, wybierając alternatywne formy świętowania.
Napisz komentarz
Komentarze