Policjanci pojechali na interwencję do jednego z klubów w Bełchatowie, gdzie młoda kobieta miała znajdować się w stanie zagrażającym jej zdrowiu lub życiu. Kobieta była przytomna, jednak jej stan psychofizyczny wskazywał, że potrzebuje pomocy. Na miejscu policjanci ustalili, tożsamość młodej kobiety.
Z 16-letnią mieszkanką Tomaszowa Mazowieckiego, kontakt logiczno - słowny był kompletnie utrudniony, nie potrafiła ona utrzymać równowagi i nie reagowała na zadawane pytania. Wezwany na miejsce zespół ratowników medycznych zabrał kobietę do bełchatowskiego szpitala- mówiła nadkom. Iwona Kaszewska, rzecznik KPP w Bełchatowie.
Policjanci wyjaśniając okoliczności zdarzenia wylegitymowali 19-letniego mieszkańca powiatu radomszczańskiego, który przebywał w towarzystwie kobiety.
Mężczyzna ten zachowywał się nerwowo. Tłumaczył, że dziewczynę poznał na dyskotece, gdzie spędzali wspólnie czas. Po przeszukaniu kieszeni mężczyzny stróże prawa znaleźli przy nim i zabezpieczyli woreczek z substancją psychotropową. 19-latek został zatrzymany, a sprawą zajęli się śledczy - dodaje rzecznik KPP w Bełchatowie.
Po przeszukaniu pokoju podejrzanego policjanci znaleźli i zabezpieczyli kolejne narkotyki. Wstępne badanie potwierdziło, że jest to marihuana. Na podstawie zgromadzonego w tej sprawie materiału dowodowego śledczy ustalili, że mężczyzna nakłaniał małoletnią do zażycia substancji psychotropowej. Podejrzany usłyszał już zarzuty dotyczące posiadania substancji psychotropowej i środka odurzającego, za co grozi kara do 3 lat więzienia. Nakłanianie małoletniej do zażycia substancji psychotropowej, to przestępstwo zagrożone karą do 8 lat pozbawienia wolności. Po przekazaniu sprawy do Prokuratury Rejonowej w Bełchatowie Prokurator zastosował wobec podejrzanego nie izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci dozoru policji. Sprawa dotycząca osoby nieletniej trafi pod ocenę Sądu Rodzinnego i Nieletnich.
Zdarzenie to jest przykładem jak bardzo ważna jest profilaktyka i uświadamianie w zakresie zagrożeń, jakie niesie za sobą zażywanie środków odurzających, substancji psychotropowych, czy spożywanie alkoholu przez młodych ludzi.
Policjanci apelują do rodziców o zwiększenie nadzoru nad dziećmi, a przede wszystkim edukację w tym zakresie poprzez rozmowę, jak mogą skończyć się takie, nawet jednorazowe wybryki. Młode osoby, które sięgają po środki odurzające, psychotropowe, czy alkohol często nie są świadome konsekwencji, jakie wynikają z takich używek. Narkotyki, dopalacze, alkohol to poważne zagrożenie, działają na ośrodkowy układ nerwowy, przez co negatywnie wpływają na pracę mózgu. Nigdy nie jesteśmy też w stanie przewidzieć, jak po użyciu takich używek zareaguje konkretny organizm.
Policjanci apelują:
- unikaj samotnych wyjść na imprezy czy do dyskoteki, zwłaszcza gdy nie będziesz bawić się tam ze swoimi znajomymi,
- zachowaj ostrożność w zawieraniu znajomości, szczególnie gdy proponuje Ci coś takiego osoby będące pod wpływem alkoholu,
- spożywaj napoje tylko takie, które były przy Tobie otwarte, albo gdy będąc przy barze widziałeś jak je przygotowywano,
- po powrocie od swojego stolika, nie dopijaj napoju, który na nim wcześniej zostawiłaś, stosuj zasadę, że napój przed wyjściem na parkiet wypijasz w całości, a po powrocie kupujesz nowy,
- w żadnym przypadku nie zażywaj i nie daj się namówić na spożywanie jakichkolwiek narkotyków, dopalaczy,
- nowo poznanym osobom nie opowiadaj zbyt dużo o sobie, stosuj zasadę ograniczonego zaufania.
Napisz komentarz
Komentarze