W Muzeum Regionalnym odbyły się warsztaty andrzejkowe. Uczestnicy na początku zajęć dowiedzieli się, jakie znaczenie miały dla dawnych Słowian andrzejki oraz katarzynki i na czym polega różnica między tymi zwyczajami.
Dziś andrzejkowy wieczór kojarzy się przede wszystkim z dobrą zabawą, niekiedy okraszoną wróżbami i to z dużym przymrużeniem oka. Kiedyś był domeną niezamężnych dziewcząt, które przywiązywały bardzo dużą wagę do tego, co działo się w andrzejkową noc. Dla kawalerów przeznaczone były przede wszystkim katarzynki, czyli wróżby w wigilię św. Katarzyny (24 listopada). Dopiero później andrzejki stały się zabawą zarówno dziewcząt, jak i chłopców. Obecnie w zabawach andrzejkowych biorą udział wszyscy, niezależnie od płci, wieku i stanu cywilnego - mówiła Magdalena Marciniak-Darda, Muzeum Regionalne w Bełchatowie.
Oczywiście nie mogło zabraknąć lania wosku i "marszu butów", ale były też takie wróżby, które dotyczyły przyszłych zawodów, niespodzianek czy życia. Podczas tych zabaw dzieciom towarzyszyło wiele emocji i uśmiechu.
Napisz komentarz
Komentarze