W czwartek, 10 października z okazji obchodów Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego odbyła się konferencja poświęcona wsparciu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
Celem naszej konferencji jest przede wszystkim zbudowanie takiego zintegrowanego systemu wsparcia zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Dlatego też zaprosiliśmy przedstawicieli wszystkich instytucji czy organizacji w naszym mieście. Oprócz tej wiedzy, którą mogli tu pozyskać, która jest niezwykle cenna, równie ważne było to, aby wszyscy mogli się poznać. Żeby każdy wiedział, że w przypadku trudnej sytuacji, może liczyć na pomoc oraz wsparcie różnych specjalistów. Myślę, że szkoła czy różne instytucje mogą stanowić takie bliskie otoczenie dziecka, które potrzebuje pomocy – mówiła Monika Kwiecińska-Bukowiec, prezes Stowarzyszenia MOST.
Podczas konferencji prelegenci poruszali szereg ważkich tematów. Mówili o uzależnieniach od urządzeń elektronicznych, depresji, która dotyka coraz więcej nastolatków i która często prowadzi do kryzysu suicydalnego. Przybliżyli także kwestie pomocy psychologicznej oraz pedagogicznej, terapii grupowej młodzieży doświadczającej przemocy rówieśniczej. Wyjaśnili ponadto, na jakie wsparcie ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej mogą liczyć środowiska aktywne w obszarze zdrowia psychicznego młodych ludzi.
W obliczu różnych wyzwań, które nas otaczają bardzo trudno jest być dziś młodym. Dlatego jako pedagog z wieloletnim doświadczeniem cieszę się, że w Bełchatowie współpraca między szkołą a różnymi instytucjami układa się znakomicie. Bo nauczyciele często mają do czynienia z trudnymi sytuacjami. Jeżeli nie będziemy mieć odpowiedniego przygotowania merytorycznego, to będzie nam bardzo trudno pomagać młodym ludziom. Liczę, że ta konferencja uświadomi nam, jak ważna jest właśnie ta współpraca. Bo właśnie razem będziemy mogli pomóc dzieciom – dodaje wiceprezydent Bełchatowa Agnieszka Ludwiczak-Maszewska.
Więcej w materiale video.
Napisz komentarz
Komentarze