Orkiestra powstała w 1974 r. na bazie członków orkiestry DSP Czyn Majowy, działającej w Bełchatowie Dziewiarskiej Spółdzielni Pracy, której kapelmistrzem był Stanisław Miętkiewicz, późniejszy drugi kapelmistrz Orkiestry Zakładowej KWB Bełchatów. Pierwszym prezesem i tamburmajorem był Stefan Krukiewicz.
Od początku swojej działalności artystycznej Orkiestra wpisała się w pejzaż kulturalny miasta Bełchatowa i stała się jego integralną częścią, forpocztą wielu wydarzeń kulturalnych, społecznych i religijnych. Dzięki swojemu profesjonalizmowi stała się propagatorem tradycji górniczych i ambasadorem górniczego stanu. Pierwsze próby Orkiestry odbywały się w budynku przy skrzyżowaniu dawnej ul. Armii Czerwonej i 19 Stycznia.
Pierwszy publiczny występ Orkiestry Zakładowej miał miejsce już 20 lipca 1974 roku. Otwarto wtedy uroczyście Ośrodek Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna, a orkiestra stała się znana mieszkańcom miasta.
Pierwsza Barbórka w Bełchatowie
3 grudnia 1974 roku, Orkiestra zagrała po raz pierwszy tzw. capstrzyk, bo tak nazywano kiedyś pochody z okazji górniczego święta – Barbórki. Następnego dnia, 4 grudnia o godz. 6.00, na ulicach miasta rozbrzmiała pierwsza górnicza pobudka. Tradycję tę Orkiestra podtrzymuje do dziś i jest nieodłączną ozdobą uroczystości związanych z Dniem Górnika.
Oprócz uroczystości branżowych czynnie uczestniczyła również podczas Świąt Państwowych np. pochodach 1 (pierwszo) Majowych. Początkowo Orkiestrę Zakładową tworzyli pracownicy Kopalni, a także mieszkańcy Bełchatowa. Próby odbywały się w godzinach pracy dwa razy w tygodniu, w poniedziałki i piątki. Pracownicy byli wtedy NA DELEGACJI. Raz w tygodniu odbywała się również zbiorcza próba popołudniowa, w której oprócz pracowników kopalni brali udział również pozostali pasjonaci „dęciaków” werbowani z miasta.
Orkiestra brała też czynny udział we wszelkiego rodzaju Przeglądach Orkiestr Dętych. I tak 20 marca 1977 roku zajęła II miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Orkiestr Dętych województwa piotrkowskiego. Również w 1977 roku Orkiestra zmieniła swoją siedzibę, przeniosła się na ul. Świerczewskiego.
Ogólnopolski Przegląd Musztry Paradnej Górniczych Orkiestr Dętych w Sierszy
Pod batutą nowego kapelmistrza zespół odnosi liczne sukcesy. Ważniejsze z nich to:
- I miejsce za musztrę i koncert na Ogólnopolskim Przeglądzie Orkiestr Górniczych w Bochni
- I miejsce i Puchar Ministra Górnictwa i Energetyki na Ogólnopolskim Przeglądzie Musztry Paradnej Górniczych Orkiestr Dętych w Sierszy
- I miejsce na festiwalu Orkiestr Zakładowych w Świeciu n/Wisłą
- oraz Puchar Prezydenta Miasta Bełchatowa na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr Dętych w Bełchatowie,
Przegląd Zakładowych Orkiestr Dętych w KWB Turów
Orkiestra zajęła również:
- II miejsce w Przeglądzie Zakładowych Orkiestr Dętych Ogólnokrajowego Gwarectwa Węgla Brunatnego w Turku.
- I miejsce i nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr w Świeciu n/Wisłą oraz I miejsce na II Międzynarodowym Festiwalu Orkiestr w Bełchatowie.
W roku 1987 Orkiestra przenosi swoją siedzibę do dworku w Domiechowicach. W 1989 roku, w 15 (piętnastą) rocznicę powstania, Orkiestra została uhonorowana odznaką „Zasłużony dla KWB Bełchatów” za całokształt działalności. W tym roku też kolejny raz następuje zmienia siedziby Orkiestry na Hotel przy ul. Czaplinieckiej 100. Orkiestra Zakładowa ma na swoim koncie również liczne wyjazd zagraniczne. W roku 1990 koncertowała w Mołdawii, rok później we Francji, gdzie nawiązała liczne kontakty z zespołami z Niemiec, Holandii i Luksemburga. W 1992 roku powstaje Orkiestra zawodowa, składająca się tylko z pracowników Kopalni. Członkowie orkiestry pracują na etatach muzyka. Początkowo zespół liczy 15 osób, wkrótce już 37. W tym czasie Orkiestra przeprowadza się do Gwarka na osiedlu Dolnośląskim gdzie pozostaje na kolejne 28 lat.
Następne lata przynoszą kolejne wyjazdy. Pojawia się wymiana kulturalna miast w Polsce. Orkiestra Zakładowa KWB Bełchatów jest wizytówką miasta oraz Kopalni. Pąsowe pióropusze powiewające na wietrze, bogaty repertuar, musztra paradna oraz mażoretki to atuty dobrej promocji miasta i regionu. W ten sposób orkiestra koncertuje m.in. w Gryfinie, Starogardzie Szczecińskim czy Ostrołęce.
Ważnym wydarzeniem w życiu wszystkich Polaków, ale też Orkiestry były wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w ojczyźnie. Orkiestra była zapraszana na Jasną Górę dwukrotnie – w latach 1997 i 1999. Wzięła tam udział w uroczystościach związanych z papieską pielgrzymką.
Orkiestra posiada na swoim koncie również wydawnictwo muzyczne. Płyta Orkiestry zawiera 18 utworów wykonywanych zarówno przez zespół orkiestry zakładowej, jak i big band. Rokrocznie Orkiestra bierze udział w uroczystościach kościelnych, świętach narodowych i wydarzeniach branżowych. Muzycy uczestniczą również w wyjazdowej akcji Honorowych Dawców Krwi przy KWB Bełchatów do Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi z okazji Barbórki.
Orkiestra podczas 50-letniej działalności, zanotowała na swoim koncie wiele znaczących sukcesów, które obecnie trudno jest już zliczyć. Jest laureatką przeglądów i konkursów orkiestr dętych w randze krajowej i międzynarodowej, jest nieodłącznym elementem miasta Bełchatowa oraz Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów.
Napisz komentarz
Komentarze