Unijnie i rodzinnie
Łódzkie świętowało 20-lecie obecności Polski w Unii Europejskiej. Bawiliśmy się na piknikach i koncertach. Docenione zostały rodziny zastępcze podczas Wojewódzkich Obchodów Dnia Rodziny.
Największe gwiazdy przyciągnęły fanów do Kutna i Radomska, gdzie zorganizowane były Dni Otwarte Funduszy Europejskich, ale dobre nastroje panowały też w Godzianowie, Chlewie, Rozprzy czy Piątku. Atrakcje były przygotowane dla dzieci i młodzieży, dorośli mogli skorzystać z porad, jak sięgać po pieniądze unijne.
- Jakkolwiek byśmy oceniali obecność Polski w Unii Europejskiej, w rachunku ogólnym mamy z niej dużo korzyści - mówi Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego. - Rekordowa jest też kwota, jaką udało nam się wywalczyć dla województwa w nowej perspektywie finansowej - dwa miliardy siedemset milionów euro. To rzecz, która będzie budować moc naszego województwa.
Wojewódzkie Obchody Dnia Rodziny
Pikniki unijne miały charakter rodzinny, tak jak Wojewódzkie Obchody Dnia Rodziny zorganizowane w Teatrze im. Jaracza w Łodzi. Podczas wydarzenia 23 rodziny zastępcze z naszego regionu odebrały od marszałka Grzegorza Schreibera wyjątkowe wyróżnienia. W ich ręce trafiły statuetki aniołów.
W naszym województwie mamy 2699 rodzin zastępczych oraz 59 rodzinnych domów dziecka. Pod ich skrzydłami schronienie znalazło ponad 4 tysiące dzieci. W czasie Wojewódzkich Dni Rodziny wszyscy mieli okazję do świętowania.
- Dla mnie wszyscy jesteście prawdziwymi aniołami: zarówno wyróżnieni, jak i wszyscy obecni na tej sali, ale także rodziny zastępcze, których teraz z nami nie ma, ale również zdecydowały się przyjąć pod swój dach najbardziej potrzebujące małe istoty – mówił marszałek Grzegorz Schreiber.
Od Karsznic tiry po torach
Oddany jesienią do użytku port multimodalny w Zduńskiej Woli-Karsznicach staje się ważnym punktem na światowej mapie transportowej. Firma Agromex przy współpracy ze światowym potentatem przewozowym DFDS uruchomiła stałe połączenie kolejowe Karsznic z portami w Holandii i Anglii. Jednym pociągiem przewożonych jest nawet 36 naczep tirów z ładunkiem. Część z nich w Rotterdamie transportowana jest statkiem do Birmingham.
Na razie pociąg jeździ raz w tygodniu, od czerwca będą to dwa kursy tygodniowo.
Przypomnijmy, że „suchy port” w Karsznicach został zbudowany dzięki dofinansowaniu unijnemu, jaki zarząd województwa łódzkiego kierowany przez marszałka Grzegorza Schreibera udzielił PKP Cargo Terminale na jego budowę. W ten sposób powstał jeden z największych multimodalnych centrów logistycznych w Polsce wyposażony w inteligentne systemy optymalizujące operacje logistyczne. Całkowita wartość inwestycji to prawie 128,6 mln zł.
Napisz komentarz
Komentarze