Kleszcze to stawonogi należące do pajęczaków z podgromady roztoczy są bardzo odporne – wytrzymują długie okresy suszy, głodne dojrzałe osobniki są w stanie przetrwać w odrętwieniu nawet 800 dni (larwy i nimfy – do 500 dni); żyją dość długo, średnio 2-4 lata.
Występowanie kleszczy
Naturalnym środowiskiem kleszczy jest każde delikatne wilgotne miejsce, w którym występuje roślinność i gryzonie. Preferowane miejsca charakteryzuje duża wilgotność powietrza (80-100%), małe skoki temperatury w ciągu doby, nie przewiewność. Kleszcze przebywają głównie wśród drzew liściastych, krzewów i na łąkach; skupiają się wzdłuż dróg i ścieżek leśnych porośniętych trawiastą roślinnością. Coraz częściej można je spotkać w miastach: parkach, skwerach, przydomowych ogródkach, a nawet w piwnicach.
Kleszcze najlepiej czują się w ciepłym i wilgotnym środowisku. Najbardziej aktywne są więc z samego rana, a także późnym popołudniem. Na naszym ciele wybierają również takie miejsca, w których skóra jest delikatniejsza. Dlatego też zwykle obserwujemy je w pachwinach, pod pachami, kolanami i pod biustem. Kleszcz u dziecka często wgryza się natomiast w skórę na głowie.
Pamiętając o kilku podstawowych kwestiach, można nie dopuścić do ugryzienia.
Jak zapobiegać ugryzieniu kleszcza?
- Odpowiedni ubiór - wybierając się na zalesione tereny warto założyć długie spodnie i zakryte buty. Kleszcze nie spadają na nas z drzew, wbrew powszechnej opinii. Bytują zwykle w trawach i z dużą łatwością przyczepiają się do skóry lub ubrania. Następnie wędrują po naszym ciele, aż znajdą odpowiadające im miejsce.
- Dokładne sprawdzenie skóry po każdym powrocie do domu z miejsca gdzie występuje zwiększone występowanie kleszczy - dotyczy to także zwierząt, ponieważ do ich sierści pasożyty również przyczepiają się bez problemu. Szybka interwencja pozwoli ograniczyć kontakt insekta z krwią, a tym samym zmniejszy ryzyko rozwoju poważnych chorób związanych z ugryzieniem przez kleszcza.
- Stosowanie repelentów - przed wyjściem z domu warto spryskać swoje ubrania i odsłonięte części ciała preparatem odstraszającym owady, w tym również kleszcze. Preparaty porażające układ nerwowy insekta zawierają takie składniki jak: permetryna lub DEET. Nie są ona jednak obojętne dla organizmu człowieka i nie powinny być stosowane za często, szczególnie u dzieci. Zapewniają jednak ochronę na kilka, a nawet kilkanaście godzin, np. linia preparatów Mugga. Bezpieczniejsze są preparaty, których skład opiera się na naturalnych olejkach eterycznych. Ich zapach działa odstraszająco na owady. Przykłady takich preparatów, które można nabyć w aptece, to m.in. Sio Natural i spray HIT. Oba mogą być stosowane już od 1. roku życia.
Bezpieczne usuwanie kleszcza
NIE WOLNO miejsca wokół kleszcza i samego kleszcza smarować tłuszczem, masłem, kremem, ściskać, dusić (bo zwraca wydzielinę), ciągnąć, przypalać, ucinać, wydłubywać, masować, wypychać, manipulować nim w jakikolwiek sposób, dotykać gołymi palcami.
Kleszcza należy chwycić jak najbliżej skóry ruchem lekko obrotowym energicznie pociągać do góry (nie należy wykręcać, robimy to w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara) za pomocą kleszczołapek, pęsety, lassa.
Po usunięciu kleszcza rankę należy zdezynfekować i sprawdzić czy w skórze nie został fragment pasożyta. Gdy ranka jątrzeje, pojawi się rumień należy szybko skontaktować się z lekarzem.
Wskazówki, które pozwolą uniknąć pokłucia przez kleszcze:
- unikaj przebywania w wysokiej trawie lub zaroślach – nie tylko w lesie, ale również na łąkach, a także w miejskich parkach;
- noś ubrania z długimi rękawami;
- wybieraj jasne ubrania;
- nakładaj na skórę środek odstraszający insekty;
- obejrzyj całe ciało w poszukiwaniu kleszczy po pobycie na łonie natury;
- zaszczep się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Najbardziej znane choroby odkleszczowe, wywoływane przez patogeny to:
- choroby bakteryjne: borelioza, tularemia, bartonelloza, babeszjoza;
- choroba wirusowa: Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).
Napisz komentarz
Komentarze