Na przestrzeni tych ponad 5 lat Powiat Piotrkowski zmienił się nie do poznania. Stało się to dzięki blisko 200 projektom (infrastrukturalnym, gospodarczym i społecznym), zrealizowanym szczególnie z myślą o mieszkańcach ziemi piotrkowskiej, ale także osobach odwiedzających bądź przejeżdżających przez powiat.
Zmodernizowano niemalże 110 km dróg powiatowych (w tym przebudowa nawierzchni, skrzyżowań, mostów, wiaduktu, chodników i ciągów pieszo-rowerowych), przeprowadzając ponad 100 inwestycji we wszystkich 11 gminach powiatu piotrkowskiego.
Łączny koszt to ok. 120 mln złotych, z czego 95 mln złotych to środki zewnętrzne (unijne, krajowe, partycypacja wszystkich samorządów gminnych powiatu piotrkowskiego, które włączyły się w poprawę sieci drogowej).
Wśród tych największych warto wymienić:
- 5 km drogi + 4 km chodnika przebudowanej drogi powiatowej Studzianki – Golesze
- 1,1 km drogi, chodnika i wiadukt w Siomkach w ciągu drogi powiatowej Piotrków Tryb. – Jeżów
- 1,3 km odnowionej wraz 2 mostami ul. Przedborskiej w Gorzkowicach
- 9,2 km zrealizowanej drogi powiatowej Sulejów - Krasik
- 4,5 km zmodernizowanej drogi powiatowej Srock - Podolin
- 1,6 km przebudowanej ul. Taraszczyńskiej i 1 km odnowionej ulicy Klasztornej w Sulejowie
- 4,3 km drogi i chodnika wyremontowanego na drodze powiatowej Tuszyn – Czarnocin
- 2,6 km odnowionej drogi powiatowej Kobiele Wielkie - Lubień
Samorząd Powiatu Piotrkowskiego zadbał także o historyczne miejsce jakim przez wiele lat był dawny plac manewrowy i dworzec PKS. Zmieniło się ono diametralnie a z utworzonego Powiatowego Centrum Przesiadkowego Piotrków Trybunalski (PCP) za 8,5 mln złotych korzystają codziennie tysiące osób. PCP komunikuje Piotrków Trybunalski z całym powiatem, regionem, krajem, a nawet ościennymi państwami.
- Nieodzownym dopełnieniem tego centrum dla podróżnych jest pobliski dworzec kolejowy stąd tak ważne dla mieszkańców naszego powiatu było najpierw podjęcie przez Radę Powiatu decyzji o zakupie tej nieruchomości w 2020 roku, a następnie pozyskanie środków na stworzenie dla pasażerów i przewoźników miejsca spotkań i to nie tylko po podróży – podkreśla Przewodniczący Rady Powiatu Piotrkowskiego Bernard Matyszewski. – Zobowiązaliśmy się także do umożliwienia lokalnym producentom sprzedaży swoich zdrowych, rodzimych wyrobów w budynku dworcowym.
Pieniędzy na te inwestycje samorząd powiatowy szukał nie tylko w dedykowanych programach, pozyskując w ciągu tej kadencji ok. 131 mln złotych, ale także we własnym budżecie. W ramach oszczędności w 2022 roku przeniesiono funkcjonujące w byłej siedzibie Starostwa Powiatowego w Al. 3 Maja, wydziały i jednostki organizacyjne, do nowej lokalizacji przy ul. Dąbrowskiego 12. Zmniejszenie o 2/3 dotychczasowej powierzchni zajmowanej przez Starostwo w tzw. „blaszaku” przyczyniło się do większych oszczędności w bardziej ergonomicznym budynku.
Na realizację wspomnianych 200 projektów za 176 mln złotych samorząd Powiatu Piotrkowskiego pozyskał niemalże 131 mln złotych, zabezpieczając wkład własny z budżetu powiatu w wysokości 45 mln złotych.
Było to możliwe dzięki bardzo dobrze przygotowanym wnioskom i współpracy z samorządami gmin powiatu piotrkowskiego.
Władze powiatu, choć w dużej mierze skupione na realizowaniu codziennych zadań, zaangażowały się także w to, co czeka nasz region w najbliższej przyszłości.
W tej kwestii już w 2021 roku, samorządy z powiatu piotrkowskiego, radomszczańskiego i bełchatowskiego wspólnie wystąpiły do Samorządu Województwa Łódzkiego o rozszerzenie w Strategii Województwa Łódzkiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego także w tej części ziemi łódzkiej. Samorządowcy mocno lobbowali, aby w tych obszarach znalazły się nie tylko miasta, ale także gminy, które są skupione wokół poszczególnych miast i stanowią naturalny związek funkcjonalny. W efekcie pojawiła się uchwała Sejmiku Województwa Łódzkiego o powołaniu MOF Radomsko – Piotrków Trybunalski – Bełchatów wraz z pobliskimi gminami.
- Bardzo cieszę się, że jako powiat piotrkowski jesteśmy częścią utworzonego na początku 2022 roku MOF – przyznaje Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak. - Jest to szczególnie istotne, gdyż możliwa będzie realizacja zintegrowanych, kompleksowych projektów dotyczących m.in. rozwoju zrównoważonego transportu publicznego, zwiększania efektywności energetycznej, poprawy stanu środowiska przyrodniczego, szczególnie w zakresie jakości powietrza, wsparcia rozwoju kształcenia i szkolenia zawodowego oraz rozwoju kultury, turystyki i rekreacji na naszym terenie.
Środki jakie MOF Piotrków Trybunalski - Radomsko - Bełchatów w trybie pozakonkursowym może pozyskać na realizację niezwykle ważnych, dla przyszłości tego regionu, inwestycji to blisko 200 mln złotych.
Rokrocznie działalność samorządu powiatowego była poddawana opinii ekspertów Związku Powiatów Polskich. W Ogólnopolskim Rankingu Powiatów do 120 tysięcy mieszkańców Powiat Piotrkowski w VI kadencji, zajmował: za 2019 rok – IX miejsce, za 2020 rok – XI miejsce, za 2021 rok – IX miejsce, za 2022 rok – VII miejsce, a za 2023 rok – III miejsce i przez te lata był liderem wśród powiatów w województwie łódzkim.
Zdjęcia w załączniku
Pełny opis zdjęcia z odebrania statuetki w rankingu to:
III miejsce Powiatu Piotrkowskiego w Ogólnopolskim Rankingu Związku Powiatów Polskich - statuetkę odebrali Starosta Powiatu Piotr Wojtysiak, Przewodniczący Rady Powiatu Bernard Matyszewski i Wicestarosta Powiatu Dariusz Magacz
Napisz komentarz
Komentarze