Władze tego powiatu w czasie najdłuższej VI kadencji, która trwa już ponad 5 lat, oprócz tych oczekiwanych przez lokalną społeczność inwestycji, szczególnie w infrastrukturę drogową czy oświatową, szereg działań zrealizowały z myślą o małych i średnich przedsiębiorcach.
Jednym z takich działań było stworzenie Marki Lokalnej „Prosto z serca – Produkt Ziemi Piotrkowskiej”. Jej głównym zadaniem jest promocja tradycyjnych oraz niepowtarzalnych produktów, a także usług charakterystycznych dla powiatu piotrkowskiego. Do ubiegania się o Certyfikat Marki zaproszono lokalnych producentów. - Ich pasja, ciężka praca, a także zaangażowanie sprawia, że ziemia piotrkowska może być dumna z wyśmienitych i zdrowych produktów lokalnych, które są prawdziwymi ambasadorami Powiatu, nie tylko na jego terenie, ale nawet na forum krajowym oraz międzynarodowym – podkreśla pomysłodawca Marki Lokalnej Starosta Powiatu Piotrkowskiego Piotr Wojtysiak.
Kapituła Marki do dziś przyznała 21 Certyfikatów. Wśród nich znalazły się m.in. miody z pasieki Michała Cejnuka, korytnicki ser, syrop z borówki, kłudzicki chleb na ziemniakach, kiełbasa żarnowicka, sok z derenia, lody piotrkowskie, czekolada mleczna z piernikami, ozdoby z orzecha czy piernik babci Basi.
Pełna lista markowych produktów jest dostępna na stronie www.powiat-piotrkowski.pl oraz w bezpłatnej aplikacji na smartfony Powiat Piotrkowski.
W miejscu, w którym powstaje marka lokalna, wszystko zaczyna się od grupy osób, cechujących się aktywną, przedsiębiorczą postawą, czyli umiejętnością dostrzegania potrzeb społeczności lokalnej, poczuciem odpowiedzialności za siebie i otoczenie, gotowością do wprowadzania zmian. Przedsiębiorcza postawa nie jest bowiem przypisana do świata biznesu. W każdym sektorze życia społeczno-gospodarczego są osoby, których aktywność, efektywne działania i innowacyjne pomysły przynoszą sukces i pobudzają do działania innych. Marka lokalna motywuje do wspólnych działań osoby zaangażowane w rozwój regionu, w którym żyją.
Dzięki wieloletniej współpracy samorządu Powiatu Piotrkowskiego z Regionalnym Związkiem Pszczelarzy Ziemi Piotrkowskiej i rosnących potrzebach, jakich w domowych warunkach nie mogli osiągnąć lokalni wytwórcy produktów pszczelich, samorząd powiatowy stworzył, w 2020 roku, Inkubator Przetwórstwa Lokalnego Miodów i Produktów Pszczelich Ziemi Piotrkowskiej w Wolborzu, zlokalizowany na terenie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego. Było to pierwsze takie miejsce w województwie łódzkim i drugie w Polsce. Inkubator został wyposażony w profesjonalny sprzęt, stając się kolebką dla licznych w powiecie pszczelarzy realizujących swoją pasję na zaawansowanym poziomie, a także dla tych, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z pszczelarstwem i szukają wiedzy oraz inspiracji.
Trzy lata później, czyli w 2023 roku, w Czarnocinie przy tamtejszym Zespole Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego, gdzie jednym z wiodących kierunków kształcenia jest technik żywienia i usług gastronomicznych, oddano Inkubator Przetwórstwa Owocowo – Warzywnego i Wyrobów Cukierniczych oraz Wypieków Pieczywa Ziemi Piotrkowskiej. Oprócz młodzieży, z jego bogatego wyposażenia mogą korzystać koła gospodyń wiejskich, gospodarstwa agroturystyczne i wszyscy mieszkańcy powiatu, którzy cenią sobie lokalne, niepowtarzalne produkty.
Wytworzenie lokalnych produktów, ich certyfikacja będzie miała także swój ciąg dalszy, czyli udostępnienie miejsca, gdzie producenci będą mogli promować i sprzedawać własne wyroby.
- W stolicy powiatu, czyli w mieście Piotrkowie Trybunalskim, wybudowaliśmy Powiatowe Centrum Przesiadkowe (PCP) – informuje Starosta Wojtysiak. – Zrobiliśmy to z myślą o przyszłości tych, którzy codziennie przyjeżdżają do Piotrkowa do szkoły czy pracy, korzystając z usług świadczonych przez przewoźników, zarówno tych lokalnych, jak i regionalnych.
Pierwszy etap budowy PCP, zrealizowany przed rokiem, polegał na przebudowie placu manewrowego, zamontowaniu nowych stanowisk przystankowych, oświetlenia, ławek oraz zadbania o zieleń, która zdobi to miejsce. II etap polegał na modernizacji budynku dawnego dworca PKS. Dziś oprócz tej części, gdzie znajduje się poczekalnia dla podróżnych, których o kolejnych kursach powiadamia system informacji pasażerskiej, już wkrótce w części gastronomicznej będzie można coś smacznego zjeść, a od kwietnia tego roku - w części handlowej - nabyć lokalne produkty. - Zachęcam do odwiedzania Powiatowego Centrum Przesiadkowego nie tylko w celach komunikacyjnych, ale także by poznać naszych przedsiębiorczych mieszkańców – zachęca Piotr Wojtysiak. - Chcemy, aby to miejsce promowało lokalną kulturę, a planowanym wydarzeniom towarzyszyć będą okolicznościowe jarmarki.
Pamiętaj! Wybierając lokalne produkty podczas codziennych zakupów nie tylko otrzymujesz wysoką jakość, ale także podtrzymujesz rodzimą tradycję, wspierasz lokalnych rolników i chronisz dziedzictwo kulturowe.
Wybierasz lokalne, bo chcesz wspierać nie tylko miejscowych przedsiębiorców, ale całe społeczności, w których żyjemy, pracujemy i z którymi wiążemy wspólną przyszłość.
Napisz komentarz
Komentarze