Wkroczyliśmy w sezon jesienno-zimowy, a co za tym idzie w sezon grypowy. Wahania temperatur, opady deszczu i silny wiatr sprawiają, że coraz łatwiej o zachorowanie. I rzeczywiście, wiele osób atakują teraz różnego rodzaju infekcje. Więcej o tym opowie Lekarz Rodzinny Irena Bareła.
Skończyło się lato, rozpoczął się rok szkolny, więc równocześnie rozpoczął się również sezon infekcyjny. Wiąże się to z tym, że mamy niższe temperatury, więcej czasu spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach, w większych zgrupowaniach jak przedszkole, szkoły, co sprzyja rozprzestrzenianiu się wirusów - mówi Irena Bareła, Lekarz Rodzinny
Zanim sięgniemy po leki, antybiotyki, zastanówmy się, jakimi naturalnymi sposobami możemy zwalczać choroby. W tej kwestii powinniśmy zacząć od odpowiedniego przygotowania się do sezonu infekcyjnego. Jak mówi dr Irena Bareła, warto zacząć od zmiany trybu życia.
Powinniśmy pamiętać o spacerach, o aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, wykorzystywaniu każdego ciepłego dnia na to, aby pójść np. na spacer, na grzyby czy rower - tłumaczy Irena Bareła, Lekarz Rodzinny
Pomocne może okazać się również to, co mamy obecne w ogródkach, sadach, więc nasze jesienne owoce jak jabłka, gruszki, śliwki, ale również warzywa w różnej postaci, zarówno gotowane, jak i świeże soki z warzyw i owoców. Pamiętajmy też o czosnku czy imbirze.
Co, jeśli już jakaś infekcja nas dopadnie? Jak skutecznie ją zwalczać?
Powinniśmy spożywać duże ilości płynów, suplementować witaminę D3. Powinniśmy nawilżać śluzówki nosa, przepłukiwać śluzówki, z racji tego, że jest to naturalny filtr, który chroni nas przed zanieczyszczeniem pyłami, ale również na nabłonku osiadają wirusy. Warto dbać również o aparat wzroku, czyli oczy, również je nawilżając - dodaje Irena Bareła, Lekarz Rodzinny
Oprócz tych naturalnych i łatwych w realizacji metod, mamy dostępne również szczepienia. Należy przed sezonem grypowo-infekcyjnym pamiętać o szczepieniu przeciwko grypie, ale również przeciwko krztuścowi czy przeciwko pneumokokom.
Należy podkreślić, że w tym sezonie szczepionka przeciwko grypie seniorów, czyli 65+ oraz dla dzieci do 18 roku życia jest bezpłatna, dla osób z chorobami przewlekłymi jest refundowana i podobnie sprawa ma się ze szczepionkami przeciwko pneumokokom.
Napisz komentarz
Komentarze