W czasie obszernego wykładu profesor mówił m.in. o tym, że dopuszczalne stężenie zanieczyszczeń w gazach odlotowych dla spalarni są porównywalne z gazem opałowym, co czyni paliwo RDF jednym z najczystszych źródeł energii. Zwrócił również uwagę na fakt, że tego typu instalacja generuje znacznie mniej dwutlenku węgla od np. obecnie pracujących na ciepłowni kotłów węglowych przez fakt, że w tego typu paliwie znajduje się więcej wodoru i mniej węgla - dodatkowo wodór jest kilkukrotnie bardziej kalorycznym źródłem energii. Wszystko objaśniał posiłkując się licznymi wykresami, własnymi opracowaniami, przytaczał również żywe przykłady zastosowania tej technologii - zarówno w kraju, jak i reszcie Europy.
Przedstawiciele Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej mówili natomiast o tym jakie są założenia jeśli chodzi o logistykę, składowanie odpadów, a także czy mogą się wiązać z powyższymi obawy sanitarne. Wg analiz odpowienio przygotowane paliwo oraz utworzony do jego składowania i bieżącego użytku bunkier wyeliminowałby problem z uciążliwością ze strony odoru i pyłów.
Spółka PGK w Radomsku stoi obecnie przed wieloma wyzwaniami. W ostatnich latach znacznie zwiększyły się koszty wytwarzania ciepła w miejskiej ciepłowni, m.in. przez znaczny wzrost kosztów węgla oraz opłaty związane z systemem handlu uprawnieniami do emisji CO2. Dodatkowo do 2030 roku w Polsce ma zostać całkowicie zakazane palenie węglem w miastach. Spółka musi zatem już teraz szukać rozwiązań. Jednym z nich mogłaby być właśnie instalacja spalarni RDF/preRDF.
Źródło: Urząd Miasta w Radomsku.
Napisz komentarz
Komentarze