Mamy już półmetek wakacji. Pogoda w Polsce być może nie rozpieszcza, ale są jeszcze wśród Was osoby, które być może dopiero planują wyjazd i to w ciepłe kraje, gdzie słońce i upały to codzienność. Co warto wiedzieć o profilaktyce w sytuacji upałów? O tym opowiada lekarz rodzinny Irena Bareła.
Wysokie temperatury niekorzystnie wpływają szczególnie na osoby starsze oraz dzieci. Generalnie wszyscy odczuwamy dyskomfort z tego powodu.
Musimy pamiętać o tym, aby w tych godzinach, w których jest największe nasłonecznienie pozostawać w domu, jeśli jest taka możliwość, spożywać dużą ilość płynów, elektrolitów. Należy używać nakryć głowy i koniecznie kremy z filtrem, które w tej chwili zalecane są przez cały rok.
W okresie, kiedy są wysokie temperatury starajmy się nie nadużywać alkoholu, a najlepiej całkowicie go wyeliminować, zastąpić go wodą mineralną z dodatkiem cytryny i mięty.
Ważne jest również, aby nie doprowadzać do dużych różnic temperatury. Kiedy jest duża temperatura, starajmy się, aby płyny były w temperaturze pokojowej, nawet ciepłe, letnie. Z pewnością lepiej zaspokoją nam pragnienie, niż te zimne – mówi Irena Bareła lekarz rodzinny, pediatra.
Warto w tym miejscu wspomnieć nieco o udarach słonecznych. Jak zatem rozpoznać pierwsze niepokojące objawy udaru słonecznego? Często pierwszym objawem są zmiany na skórze. Są to również bóle głowy, wymioty, ogóle złe samopoczucie i objawy odwodnienia, czyli suche śluzówki, sucha skóra.
Napisz komentarz
Komentarze