Dziś mamy inaugurację, 8 sierpnia, czyli Dzień Pszczół. Mam tę przyjemność zacząć warsztaty dla młodszych i starszych. Ja dzisiaj, jako leśny edukator, jestem tutaj, aby odczarować leśne pszczoły i pszczoły niemiodne, bo zazwyczaj wszyscy myślimy o pszczole miodnej, a często zapominamy o 470 gatunkach pszczół dzikich, które są zapylaczami naszych kwiatów – mówi Iza Randek Edukator leśny
Podczas warsztatów, dzieci mogły dowiedzieć się również nieco o bartnictwie, starej, zapomnianej już, półnaturalnej hodowli pszczół, tych miodnych. Hodowla odbywa się w lesie, w barciach, w pniach drzew, albo w kłodach.
Warsztaty mają za zadanie edukować również na temat istoty ochrony pszczół i ich siedlisk.
Jeśli nie będziemy chronić miejsc, w których one bytują, jeśli nie będziemy dbać o to, aby miały gdzie zbierać pokarm, to wtedy wyginą. Zatem jest mowa o ochronie owadów, ale poprzez ochronę ich siedlisk – dodaje Iza Randek Edukator leśny
Oprócz zajęć z leśnym edukatorem, w kolejnych dniach warsztatów dla dzieci i młodzieży zorganizowanych przez Muzeum Regionalne w ramach projektu edukacyjno – rekreacyjnego „Kochajmy pszczoły – czyli o zdrowiu i urodzie z naturalnej pszczelej apteki” uczestnicy spotkali się z właścicielami Pasieka Rodzinna Magdalena i Daniel Świerkowscy z Kletni, aby wysłuchać bardzo ciekawej prelekcji o historii bartnictwa i pszczelarstwa, gatunkach pszczół, obejrzeć narzędzia pszczelarskie, poznać życie w pasiece i zasady jej tworzenia oraz degustować miód.
Ostatniego dnia warsztatów, dzieci miały zajęcia plastyczne pod kierunkiem artysty plastyka Igi Borowieckiej - Grzywacz ozdabiali miodowe słoiczki, korzystając z gliny i foremek. Motywem przewodnim zdobień były misie i pszczoły.
Napisz komentarz
Komentarze