Pomysł ten narodził się już 5 lat temu, kiedy formowała się 9. Łódzka Brygada. Chcieliśmy. W ten sposób uhonorować naszych poprzedników, których tradycje kontynuujemy.
To właśnie 80 lat temu, w tym obiekcie, który dzisiaj stanowi muzeum był areszt, gdzie Gestapo aresztowało mieszkańców Rzejowic, kolegów, rodziny partyzantów AK rejonu radomszczańskiego. Decyzja i wykonanie tej akcji przez Stanisława Sojczyńskego i jego podkomendnych była majstersztykiem.
Dzisiaj żołnierze 9. Łódzkiej Brygady występują w podwójnej roli, zarówno jako współcześni żołnierze umundurowani, uzbrojeni charakterystycznie dla dzisiejszych czasów, jak również rekonstruktorzy, którzy są w szeregach naszej brygady, spróbują odtworzyć te wydarzenia sprzed 80 lat – mówi Zastępca Dowódcy 9 Łódzkiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej ppłk Marcin Markiewicz.
Piknik został zorganizowany przez 9. Łódzką Brygadę Wojsk Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Stanisława Sojczyńskiego ps. „Warszyc” miał na celu upamiętnienie dokonań patrona Brygady i jego podkomendnych walczących w szeregach Armii Krajowej, a po 1945 r. działających w antykomunistycznym ruchu niepodległościowym – Konspiracyjnym Wojsku Polskim. Co jeszcze warto wiedzieć o tamtych wydarzeniach?
To był bez wątpienia wielki sukces Stanisława Sojczyńskiego, bardzo dobrze odebrany przez lokalną społeczność. Uwolnienie kilkudziesięciu Polaków z niemieckiego więzienia śledczego, w tym 10 Żydów musiało odbić się bardzo pozytywnych echem, nie tylko w Radomsku, ale w całym województwie Łódzkim. Z tego powodu Niemcy powzięli sobie za cel złapanie i zniszczenie oddziału „Warszyca”
Jednocześnie, co warto podkreślić, ta brawurowa akcja zakończyła się wielkim sukcesem, podniosła w olbrzymim stopniu jego autorytet – tłumaczy prof. Dariusz Rogut Rektor Akademii Piotrowskiej
Podczas pikniku nie zabrakło również tradycyjnej żołnierskiej grochówki, a także różnego rodzaju stoisk m.in: Wojska Polskiego, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowego Banku Polskiego oraz Służby Więziennej Dodatkowo Fundacja DKMS prowadziła rejestrację potencjalnych dawców szpiku. Nie zabrakło koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu zespołu „Musical Souls”. Wszystkie te działania zrealizowano po to, aby pokazać i upamiętnić lokalną historię.
Historia naszego regionu ma bardzo wiele odsłon. Historia Konspiracyjnego Wojska Polskiego generała Warszyca, to wszystko tworzy tożsamość naszego regionu, a poprzez inscenizacje historyczne doświadczamy my, mieszkańcy Radomska, Piotrkowa, ale także Łodzi i całego naszego regionu, żywej lekcji historii. Ta żywa lekcja historii znacznie lepiej przemawia niż artykuły naukowe, znacznie skutecznej również dla młodzieży – mówi Zbigniew Ziemba Wicemarszałek Województwa Łódzkiego.
Napisz komentarz
Komentarze