W kościele pw. Nawiedzenia NMP w Rozprzy, 23 lipca, odbył się kolejny koncert Wędrownego Festiwalu Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski".
Koncert pozwolił zbliżyć się słuchaczom do fenomenu mało znanej ukraińskiej muzyki barokowej. Jej specyficzną cechą był śpiew polifoniczny zwany „partes” (od łac. partes – partie: głosy chóralne). Utwory z XVII i XVIII wieku, wykonał Ukraiński zespół Partes pod dyrekcją Natalii Chmilewskiej wystąpił wraz z organistką Natalią Fomenko. Na „Kolorach Polski” zabrzmiały utwory a cappella z towarzyszeniem organów, autorstwa m.in. jednego z najbardziej znanych ukraińskich kompozytorów tamtego czasu: Mykoły Dyleckiego, który studiował w Wilnie oraz Warszawie i odwoływał się do twórczości kompozytorów polskich.
Koncert przyciągnął wielu miłośników muzyki z całego regionu. Województwo Łódzkie reprezentowali wicemarszałek, Zbigniew Ziemba i Paweł Kowalczyk, radny Sejmiku Województwa Łódzkiego.
Następne koncerty, odbędą się:
- 29 lipca w kościele pw. św. Aleksego w Przedborzu, melomanów czeka koncert utworów religijnych, wykonywanych w XV-wiecznej Polsce.
- 30 lipca w Wolborzu (park przy Pałacu Biskupów Kujawskich) można będzie się zasłuchać w muzyce z gatunku gospel, w wykonaniu poznańskiego zespołu Gospel Joy.
- 5 sierpnia festiwal „Kolory Polski” zagości w Makowiskach (powiat pajęczański). W kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP można będzie posłuchać muzyki w wykonaniu Adama Tańskiego (organy) i Karola Lipińskiego-Brańki (skrzypce).
Więcej informacji o innych miejscach festiwalu oraz o planowanym repertuarze znaleźć można na stronach Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina.
Napisz komentarz
Komentarze