Tradycyjnie już od wielu lat, w Noc Świętojańską, w Sokolej Górze odbywa się ognisko, połączone z puszczaniem wianków na wodzie. W tym roku na wydarzeniu obecna była Poseł Anna Milczanowska. Opowiada, jak bardzo ceni spotkania integracyjne z mieszkańcami powiatu, w tym przypadku z mieszkańcami Sokolej Góry.
Ten festyn rodzinny, który organizuje Koło Gospodyń Wiejskich „Sokolanki”, ale i Pani Radna Ela Sandelewska robią i z okazji Dnia Mamy, który się odbył wcześniej, i mamy dzisiaj Dzień Ojca, jutro Świętego Jana, w związku z tym puszczane są wianki. Podobno w Sokolej Górze od wielu, wielu lat jest taka tradycja.
Sokola Góra to przepiękne okolice. Widać, że miejscowość jest bardzo zadbana i są tutaj fantastyczni ludzie; te dzieci, których jest tak bardzo dużo, ich śmiech, ich radość, człowiek przyjeżdża i to jest ogromny relaks, a przy okazji również rozmawiamy o tym, co jeszcze ewentualnie można byłoby i dla Sokolej Góry, i dla Gminy Wielgomłyny zrobić – mówi Poseł Prawa i Sprawiedliwości, Anna Milczanowska
Radna Gminy Wielgomłyny, Elżbieta Sandelewska tłumaczy, skąd pomysł na taki festyn rodzinny.
Dzisiejsza impreza to jest taki miks. Jest to zaległy Dzień Matki, Dzień Dziecka i Dzisiejszy Dzień Ojca. Oczywiście w Sokolej Górze jest tradycja puszczania wianków w Noc Świętojańską, czyli Wigilię Świętego Jana. Stąd jest ten pomysł zorganizowania dla mieszkańców ogniska i zabaw dla dzieci. Trzeba uczyć młodych tego, aby zostało coś po nas starszych, trzeba tą tradycję przekazywać dalej.
No i najważniejsze: mieszkańcy dopisali. Są całe rodziny, matki z dziećmi, seniorzy, jest naprawdę dużo osób – mówi Elżbieta Sandelewska, Radna Rady Gminy w Wielgomłynach
Jeśli już o tradycji mowa, to powiedzmy o niej nieco więcej. Przygotowanie wianków i puszczanie je na wodzie to tradycja sięgająca jeszcze czasów pogańskich. Na czym jednak polega ta tradycja i jak przygotować takie wianki?
Aby przygotować te wianki, trzeba zbierać po łąkach i ogrodach kwiaty. Zbiera się wszystko to, co rośnie: koniczynę, róże, wszystko to, co się napotka. Następnie dziewczynki z mamami, babciami siadają wspólnie i razem robią wianuszki.
Tradycja wiąże się też z tym, że jak się puści wianek na wodę, to zależnie, w którą stronę fale go uniosą, to z tej strony ta dziewczynka będzie miała przyszłego męża – tłumaczy Agnieszka Sierant, Koło Gospodyń Wiejskich „Sokolanki”
Takie wydarzenie to jednak dobra okazja do wspólnej integracji, o czym mówi Wójt Gminy Wielgomłyny, Bogumiła Dyktyńska.
W istocie skorzystałam z zaproszenia, tak jak każdego roku korzystam, żeby być tutaj na tej imprezie plenerowej, środowiskowej z mieszkańcami Sokolej Góry.
Mieszkańcy tej miejscowości potrafią się świetnie zintegrować. Tradycyjnie każdego roku, w Wigilię Świętego Jana, odbywa się Dzień Dziecka połączony z wcześniejszym Dniem Matki. Tak się składa, że również mamy Dzień Ojca. W związku z tym, wszystkiego najlepszego dla wszystkich tatusiów – dodaje Bogumiła Dyktyńska, Wójt Gminy Wielgomłyny
Napisz komentarz
Komentarze