Nowa samodzielna, publiczna uczelnia wyższa powstała po ponad 40 latach na bazie działającej w Piotrkowie Trybunalskim Filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Ustawę powołującą Akademię Piotrkowską w marcu br. przegłosował Sejm, a w kwietniu podpisał ją prezydent Andrzej Duda.
Trzeba było ponad 40 lat budowania potencjału tej uczelni, aby zyskała samodzielność. Jestem przekonany, że społeczność tej uczelni zasłużyła na samodzielny byt. Jest to olbrzymia szansa, olbrzymie dobro dla nas piotrkowian, o które musimy cały czas dbać. Chcę zapewnić, że będziemy wspierać i ściśle współpracować z Akademią Piotrkowską – mówił prof. Jarosław Karpacz, prorektor kieleckiego uniwersytetu.
Rektorem nowo powołanej uczelni został dr hab. Dariusz Rogut, który odebrał akt powołania wręczony przez ministra edukacji, Przemysława Czarnka.
To jest potrzebne i żałuję tylko, że nie zostało zrobione wcześniej. Po reaktywacji Akademii Zamojskiej, która przez blisko dwa wieki kształtowała Zamojszczyznę, Lubelszczyznę i całą Polskę, po utworzeniu Akademii Mazowieckiej w naszym królewskim Płocku, przychodzi czas na Piotrków Trybunalski – tak samo historyczny, tak samo zasłużony, tak samo ważny na mapie Polski. Każde miasto, które ma swoją ważną funkcję w historii i teraźniejszości państwa, musi być miastem akademickim. Bo akademia rozwija miasto jeszcze bardziej. 10 mln zł to nie jest nasze ostatnie słowo. Będziemy pracować nad ustawą okołobudżetową, w której chcemy "zainstalować" środki, które będą służyły wzmocnieniu nowych ośrodków akademickich takich jak Akademia Piotrkowska. Zapewniam, że będziemy wspierać Akademię Piotrkowską od pierwszych godzin jej istnienia. Można powiedzieć, że Piotrków Trybunalski jest źródłem polskiej rzeczywistości, ale żeby miało to strukturę wykorzystującą potencjał społeczności piotrkowskiej, niezbędna jest wyższa uczelnia – mówił minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek.
Minister edukacji i nauki podkreślił, że nowa uczelnia powstała dzięki zaangażowaniu wielu osób, w tym m.in. marszałka seniora Sejmu Antoniego Macierewicza.
Społeczność piotrkowska musi mieć wyższą uczelnię, która przekazuje nie tylko wiedzę intelektualną, technologiczną, ale też tradycję patriotyczną i dlatego ta akademia przybrała imię Jana Olszewskiego, pierwszego premiera niepodległej RP, wybranego w wolnych wyborach – dodaje marszałek senior, Antoni Macierewicz.
Przed nowym rektorem uczelni wiele wyzwań m.in. utworzenie nowych kierunków nauczania dla studentów, zatrudnienie dodatkowej kadry dydaktycznej po remont infrastruktury uczelni.
Mam pełną świadomość, że przede mną i akademią stoi bardzo wiele wyzwań. Będziemy chcieli postawić na II stopień pielęgniarstwa, na pedagogikę specjalną oraz na fizjoterapię - to trzy nowe kierunki. To jednak nie jest nasze ostatnie słowo. Dzisiaj usłyszeliśmy, że jest potrzeba utworzenia kierunku rolniczego. Jeśli mnie pamięć nie myli, był kiedyś w Piotrkowie Agrobiznes. Będziemy się do tego odnosić – mówił Dariusz Rogut, rektor Akademii Piotrkowskiej.
W Akademii Piotrkowskiej przyszli studenci będą mogli kształcić się na następujących kierunkach: administracja, bezpieczeństwo narodowe, ekonomia, finanse i rachunkowość, historia, logistyka, filologia, filologia angielska, pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pielęgniarstwo, a także zarządzanie.
Na zakończenie uroczystości odbyła się część artystyczna przygotowana przez wykładowców Akademii Piotrkowskiej. O muzyczną oprawę zadbały Magdalena Hudziaczek-Cieślar i Anastazja Wilczkowska.
Napisz komentarz
Komentarze