Profilaktyka 40 PLUS – badania profilaktyczne mogą uratować zdrowie!
Regularne badania profilaktyczne to coś co powinniśmy i możemy zrobić dla swojego zdrowia. Ważne są również: odpowiednia dieta i zdrowy styl życia, ale by uchronić swoje zdrowie, a nawet uratować życie, powinniśmy regularnie się badać. Dotyczy to zwłaszcza osób po 40. roku życia – jest to wiek, w którym statystycznie częściej pojawiają się niepokojące zmiany i zaburzenia pracy organizmu, zaostrzeniu ulegają również choroby przewlekłe. W tym wieku zalecany jest tak zwany bilans czterdziestolatka, czyli kompleksowe badania diagnostyczne obejmujące między innymi kontrolne badania krwi, ocenę masy ciała. Deficyt profilaktyki zdrowotnej w Polsce ma duży związek z pandemią, w czasie której utrudniony był dostęp do lekarzy, nie tylko specjalistów, ale także lekarzy POZ. Pacjenci odkładali na później wykonanie badań. Tymczasem im wcześniej wykryte są zmiany, tym większa szansa na ich wyleczenie, a wstępną diagnozę umożliwiają w wielu przypadkach podstawowe badania krwi. Regularna diagnostyka jest podstawą zachowania dobrego zdrowia na długie lata, jest też najskuteczniejszą metodą zapobiegania powikłaniom chorób przewlekłych i poważnym schorzeniom. Pamiętajmy, że wykrycie niektórych chorób w zaawansowanym stadium znacznie ogranicza skuteczność terapii.
Program Profilaktyka 40 PLUS zainicjowany został przez Ministerstwo Zdrowia w 2021 roku i można z niego korzystać do końca 2023 roku.
Jakie badania można wykonać w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS?
Program Profilaktyka 40 PLUS obejmuje podstawowe badania profilaktyczne, w tym profilaktyczne badania krwi, oznaczenie poziomu glukozy i cholesterolu, badanie moczu. Badania profilaktyczne w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS są podzielone na trzy pakiety: dla kobiet, mężczyzn oraz pakiet wspólny.
Dla kobiet oferowane są następujące badania:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie poziomu glukozy,
- kreatynina,
- badanie ogólne moczu,
- kwas moczowy,
- krew utajona w kale.
Badania diagnostyczne dla mężczyzn to:
- morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
- stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
- stężenie poziomu glukozy,
- kreatynina,
- badanie ogólne moczu,
- kwas moczowy,
- krew utajona w kale,
- PSA (badanie w kierunku raka prostaty).
Pakiet wspólny dla kobiet i mężczyzn obejmuje:
- pomiar ciśnienia tętniczego,
- pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).
Loteria towarzysząca programowi Profilaktyka 40 PLUS – co można wygrać?
Profilaktyka zdrowotna i umożliwiające ją bezpłatne badania z programu Profilaktyka 40 PLUS warto sobie podarować. Dodatkową zachętą do wzięcia udziału w programie jest loteria, która ruszyła 1 lutego. Można w niej wygrać atrakcyjne nagrody, takie jak:
- karta podarunkowa elektroniczna Decathlon 500 PLN,
- karta podarunkowa 4F 500 PLN,
- karta podarunkowa elektroniczna Krukam 500 PLN,
- karta podarunkowa elektroniczna Intersport 500 PLN,
- e-Voucher Yasumi 2000 PLN,
- karta podarunkowa Instytut / Salon Dr Irena Eris 2000 PLN,
- karta Medicover Sport 2000 PLN,
- Xiaomi Smart Band 7 Pro,
- wyciskarka wolnoobrotowa TEFAL ZC150838 Juiceo,
- smartwatch Garmin,
- bieżnia domowa,
- karta podarunkowa elektroniczna SPA Dreams 2000 PLN,
- rower miejski Dual Sport 2 Equipped z niskim przekrokiem Gen 4.
Pula nagród to aż 3,5 mln złotych – szanse na wygraną są naprawdę duże!
Więcej informacji o programie i loterii na stronach: gov.pl/profilaktyka, podajdalejzdrowie.pl.
Kto może wziąć udział w loterii?
W loterii mogą wziąć udział wszystkie osoby, które ukończyły 40 lat i skorzystały z programu Profilaktyka 40 PLUS oraz zgłosiły chęć wzięcia udziału w losowaniu nagród. Nie dotyczy to osób, które mają status członka zarządu lub pracownika (zarówno osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, jak i osób na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia) następujących podmiotów gospodarczych: Organizatora, Nekk sp. z o.o., Neuca S.A., Polska Press sp. z o.o. oraz Eura7 sp. z o.o. W loterii nie mogą też uczestniczyć oraz otrzymać nagród członkowie Kierownictwa i osoby zatrudnione w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwie Zdrowia, jednostkach podległych lub nadzorowanych przez Ministra Zdrowia wskazanych na stronie: https://www.gov.pl/web/zdrowie/jednostki-podlegle-lub-nadzorowane. Z loterii wyłączeni są również członkowie najbliższej rodziny tych osób.
Jak zapisać się na badania w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS?
Aby przystąpić do loterii trzeba skorzystać z programu Profilaktyka 40 PLUS. Zapisanie się na badania jest bardzo proste. Należy wypełnić na Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), w aplikacji gabinet.gov.pl, telefonicznie lub aplikacji mojeIKP (wersja 2.9.0 lub wyższa) ankietę, czyli wpisać informacje dotyczące wagi i wzrostu oraz odpowiedzieć na pytania o m.in. choroby przewlekłe i tryb życia. Ankietę można również wypełnić za pośrednictwem infolinii Domowej Opieki Medycznej. Na tej podstawie otrzymamy e-skierowanie na badania profilaktyczne. Pakiet badań można wykonać bez wcześniejszej rejestracji, w dowolnie wybranej placówce, która ma kontrakt podpisany z NFZ.
Dodatkowe informacje na temat ankiety i samego programu Profilaktyka 40 PLUS są dostępne na stronach: https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/pakiet-nieodplatnych-badan-profilaktyka-40-plus oraz https://www.gov.pl/web/zdrowie/profilaktyka40-plus---pakiet-badan-dla-milionow-polakow.
Jak wziąć udział w loterii programu Profilaktyka 40 PLUS?
Zgłoszenie chęci udziału w loterii jest bardzo proste. Aby mieć szansę na wygranie nagród, należy do 31.05.2023 r.:
- przystąpić do programu Profilaktyka 40 PLUS - co najmniej jednego z jego 3 etapów, to jest: 1) wypełnić ankietę, 2) zapisać się na badania, czyli otrzymać e-skierowanie, 3) wykonać badania profilaktyczne. Oznacza to, że do udziału w loterii uprawnia już samo wypełnienie ankiety!
- zgłosić chęć udziału w loterii za pomocą:
- Internetowego Konta Pacjenta (od 01.02.2023 r. (godz. 00:00:01) do 31.05.2023 r.(godz. 23:59:59) lub
- aplikacji mojeIKP (wersja 2.9.0 lub wyższa)
- infolinii DOM – 22 735 39 53 (od 01.02.2023 r. (godz. 08:00:01) do 31.05.2023 r. (godz. 19:59:59) lub
- z pomocą Twojego lekarza przez system gabinet.gov.pl (od 01.02.2023 r. (godz. 00:00:01) do 31.05.2023 r. (godz. 23:59:59).
Zrób badania – wygraj zdrowie i szansę na atrakcyjne nagrody!
Wprawdzie do udziału w loterii uprawnia samo wypełnienie ankiety, jednak warto wykonać wszystkie zalecane badania diagnostyczne, na które otrzymaliśmy skierowanie z programu Profilaktyka 40 PLUS. To większa szansa na wygraną z dwóch powodów – zadbamy o swoje zdrowie i otrzymamy większą liczbę losów.
Wiele chorób rozwija się na wczesnym etapie bezobjawowo, a jedyną możliwością ich wykrycia są badania diagnostyczne. Dotyczy to między innymi różnych rodzajów nowotworów, cukrzycy, a także chorób układu krążenia. Ryzyko zgonu z powodu tych chorób jest nadal bardzo wysokie, zwłaszcza gdy zostaną zdiagnozowane w zaawansowanej fazie. Warto zatem zadbać o swoje zdrowie i dobre samopoczucie – to największa nagroda.
E-skierowanie na badania z programu Profilaktyka 40 PLUS warto zrealizować także dlatego, że za ich wykonanie otrzymamy aż 5 losów w loterii (za samo wypełnienie ankiety przysługuje 1 los). A jeśli wykonamy badania w ciągu 30 dni od daty otrzymania skierowania, liczba przyznanych losów zostanie podwojona!
Dodatkowe informacje i regulamin loterii dostępne są na stronie:
Regulamin loterii promocyjnej Profilaktyka 40 PLUS.
Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Napisz komentarz
Komentarze