Warsztaty, szkolenia, pokazy oraz konkursy dla uczestników. To i wiele więcej działo się podczas I Gminnego Pikniku Ekologicznego w Kleszczowie. Mury Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie po brzegi wypełnione były dziećmi z Gminy Kleszczów, które z wszystkich tych atrakcji mogły korzystać. Więcej o pikniku opowiedziała Dyrektor ZSP w Kleszczowie.
Po raz pierwszy zorganizowaliśmy Piknik Ekologiczny w Kleszczowie w Zespole Szkół Ponadpodstawowych. Współorganizatorem jest Fundacja Gminy Kleszczów. Zaprosiliśmy na to wydarzenie wszystkich uczniów przedszkoli gminnych oraz szkół podstawowych, ale również uczestniczą uczniowie Liceum Ogólnokształcącego i Technikum Nowoczesnych Technologii.
Celem tego pikniku jest przede wszystkim popularyzacja zachować ekologicznych, prozdrowotnych, ale także pokazanie kreatywnych warsztatów, w praktyce również odejścia od telefonów, dlatego też przygotowane są różnego rodzaju spektakle przez uczniów Zespołu Szkół Ponadpodstawowych, ale także warsztaty kreatywne, warsztaty, mówiące o tym, skąd się bierze miód, warsztaty z tworzenia świecy, ale także warsztaty z tworzenia dzieł z natury - mówi Agnieszka Nagoda-Gębicz Dyrektor Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Kleszczowie.
Motywem przewodnim pikniku ekologicznego były pszczoły, a wszytko to za sprawą Dnia Pszczół, który przypadał następnego dnia. Zatem, jak łatwo się domyślić, było wiele warsztatów, które nawiązywały do pracowitych, małych, żółto-czarnych owadów, a także do pszczelarstwa.
I tak np. dzieci brały udział w warsztatach, na których wykonywały własnoręcznie ekologiczne świeczki. Jak takie świeczki się wykonuje?
Świece wykonujemy z materiału pszczelarskiego, nazywającego się węza. Węza służy to tworzenia plastrów miodu przez pszczoły. Pszczelarze wykorzystują go właśnie do uzupełniania nowych ramek, które później wędrują do ula dla pszczół.
Można z nich również tworzyć świece. Jest to 100% wosk pszczeli, ma piękny kształt heksagonalny, wszędzie są wyżłobione heksagony. Bardzo dobrze to wygląda, no i oczywiście pięknie pachnie - mówi Wiktoria Kaczmarczyk Fundacja Odzyskaj Środowisko.
Oprócz warsztatów dzieci mogły wysłuchać również pięknej bajki o przyjaźni.
Bajka była o pszczołach. Była o przyjaźni dwóch zwierzątek i o spotkaniu z królową pszczół. Jeden bohater się dzielił, natomiast drugi się nie dzielił, jednak pod wpływem pewnej kary, którą uzyskał, zrozumiał, że dzielenie jest dużo ważniejsze niż myślenie o samym sobie.
Chodzi tu również o to, abyśmy pomyśleli o naszej planecie, pomyśleli o tym, że jesteśmy częścią jednej wielkiej całości. Aby przetrwać, musimy myśleć nie tylko o sobie, ale również musimy myśleć, o dzieleniu się z innymi, nawet najmniejszymi istotami - mówi Michał Malinowski Dyrektor i Kustosza Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści
Napisz komentarz
Komentarze