Zabrzmiały mocne rockowe brzemienia w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie, a wszystko za sprawą I Bełchatowskiego Przeglądu Zespołów Rockowych. Co ważniejsze cieszył się on ogromnym zainteresowaniem, o czym świadczy fakt, że zjechały do Bełchatowa zespoły z całej Polski, aby się zaprezentować.
Chcieliśmy otworzyć bełchatowską scenę PGE Giganty Mocy dla nowych zespołów. Pierwszy był przegląd Hip-Hop'owy, kontynuujemy teraz to wydarzenie na rockowo. Po preselekcjach wybraliśmy 8 zespołów, które, dzisiaj zaprezentują się szerszej Bełchatowskiej publiczności. Z najlepszymi spotkamy się przed główną gwiazdą podczas Dni Bełchatowa - tłumaczy Jakub Kołodziejczyk Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie
Tego typu przeglądy to szansa dla młodych zespołów na zaprezentowanie się szerszej publiczności. To szansa, aby takie zespoły złapały wiatr w żagle, poczuły moc i jeszcze większą zajawkę i radość z gry. Często, dzięki takim właśnie przeglądom rodzą się przyszłe gwiazdy pokroju zespołu Ira, Lady Pank, Perfect itp.
Mieliśmy okazję porozmawiać z jednym z takich zespołów, a dokładnie z zespołem Vademecum ze śląska, który zajął III miejsce.
Jesteśmy zespołem ze śląska, naszą bazą są Katowice, tam zaczynaliśmy, tam były pierwsze próby, chociaż wszyscy jesteśmy z innych miast regionu śląskiego. Gramy ze sobą koncerty od grudnia zeszłego roku, ale od 2 lat zbieraliśmy materiał, robiliśmy próby.
Dziś dla naszego zespołu najważniejsze jest pokazać się ludziom, a taki konkurs jest dla nas bardzo dużą szansą, bo czy zespół Vademecum, będzie się ludziom podobał, to ludzie zweryfikują. Każdy konkurs, jak również ten bełchatowski – za co serdecznie dziękujemy, że mogliśmy się tutaj znaleźć – jest również możliwością pokazania się - mówi Zespół Vademecum
Aby wygrać, trzeba grać. Każdy kiedyś zaczynał, kiedyś miał swój pierwszy koncert, pierwszy występ. Nikt z miejsca nie staję się gwiazdą, chociaż w dobie internetu i mediów społecznościowych, czasem można odnieść takie wrażenie.
Takich przeglądów powinno być znacznie więcej, co podkreśla członek jury przeglądu i zespołu Róże Europy Piotr Klatt
Kiedy my zaczynaliśmy, czyli Róże Europy, w latach 80. to pierwsze koncerty, jakie graliśmy, praktycznie graliśmy tylko na różnego rodzaju przeglądach. Były organizowane różne zloty, konkursy dla młodych kapel. Nie chodziło nawet o nagrodę. Była to szansa na to, aby pokazać się szerszej publiczności, a przy okazji, jak się udało jakąś nagrodę zdobyć, to była duża radość.
Takie przeglądy są bardzo ważne. Szkoda, że nie dobywa się ich tak dużo, jak powinno się ich odbywać w Polsce. Łatwiej jest zaprosić 2/3 grupy, żeby zagrały koncert dla publiczności i mało komu chce się teraz robić przegląd, a szkoda, bo to naprawdę jest okazja, żeby się zaprezentować - podkreśla Piotr Klatt z zespołu Róże Europy
- 1 miejsce, występ podczas tegorocznych 42. Dni Bełchatowa, 16 godzin do zrealizowania w profesjonalnym studiu nagrań oraz 1000 złotych zdobył zespół Nie Pamiętam.
- 2 miejsce, występ na scenie letniej MCK podczas Open Stage i 700 zł Claustrophonic.
- 3 miejsce, występ na scenie letniej MCK podczas Open Stage oraz 500 zł wygrywaja Vademecum.
Dwa wyróżnienia lecą do zespołu Easy oraz Mantra.
Napisz komentarz
Komentarze