Każdy, kto wybrał się 2 maja do Miejskiego Domu Kultury na spektakl taneczny ROMEO AND JULIA UNPLAGUED. TRAUMSTADT, w nowych, poremontowych fotelach, zasiadł do prawdziwej uczty.
Spektakl to prawdziwa atrakcja dla oka, ucha i ducha. Zaczyna się z wysokiego C i trzyma w napięciu do samego końca. Aktorzy dali prawdziwy popis swoich umiejętności taneczno-wokalnych, wynosząc jedną z najsłynniejszych historii miłosnych – Romea i Julii – na wyższy poziom.
Akcja rozgrywa się na wielu płaszczyznach, będąc głosem społeczeństwa, które ostatnimi latami coraz głośniej krzyczało na temat tego, co mu się nie podobało, począwszy od tego, jak traktowano osoby chore na COVID, po głosy kobiet do prawa aborcyjnego. To wszystko było bardzo emocjonalne, szczere, prawdziwe. Widać to było w każdym ruchu, każdym geście, każdym obrocie. Widać to było w oczach i mimice aktorów i aktorek.
Do głębi poruszał natomiast fragment z marzeniami. Był on odzwierciedleniem nas wszystkich. Wszyscy marzymy o miłości, rodzinie, szczęściu i bogactwie. Każdy mógł się identyfikować z danym aktorem i jego marzeniami. To piękne, kiedy w spektaklu można odnaleźć coś więcej niż się zakładało, bo można odnaleźć siebie.
Tempo wszystkiemu nadawała muzyka grana na żywo. Dźwięki żywych instrumentów zawsze będą miały przewagę nad podkładami, bo za każdym razem są niepowtarzalne.
Najlepsze były jednak reakcje publiczności - ten nowoczesny teatr to nie dla mnie; to było dziwne; wzruszyłam się, piękne; arcydzieło - jak słyszymy, całe spektrum wrażeń. Jeśli możemy mówić o sztuce w dzisiejszych czasach, to ten spektakl zdecydowanie wpisuje się w jej definicję: Porusza, ma przekaz, wywołuje emocje.
Sam - w tym miejscu muszę posypać głowę popiołem - nie byłem przekonany, że taniec może tyle wyrażać. To znaczy wiedziałem, ale nie sądziłem, że w Polsce potrafią to robić. Tymczasem potrafi się to robić i robi się to dobrze. Jeśli ktoś będzie miał okazję obejrzeć ten spektakl, to serdecznie polecam.
Projekt realizowany jest w ramach programu „Kultura Dostępna” organizowanego przez MKiDN, którego operatorem jest Narodowe Centrum Kultury. Program dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt jest współfinansowany także z funduszy Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Napisz komentarz
Komentarze