Dziś obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Flaga jest naszym narodowym symbolem, ale czy każdy z nas wie, dlaczego nasze barwy narodowe mają kolor biały i czerwony? Czy wszyscy wiedzą, jak prawidłowo należy obchodzić się z flagą? Czy każdy wie, jaka jest historia tego święta? O tym wszystkim opowie Agnieszka Podolska Adiunkt Muzealny Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.
Dziś obchodzimy 2 Maja, czyli Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Nieprzypadkowa data została wybrana na to święto, ponieważ 2 maja 1945 roku flaga polska została przez żołnierzy polskich w Berlinie zawieszona na Reichstagu i jest to niejako symbol wygranej nad okupantem.
Dlaczego ważne jest, abyśmy obchodzili święto flagi państwowej? Zacznijmy od tego, że jest to młode święto. Dopiero w 2004 roku ustanowione przez Sejm, nowelizacją ustawy o godle, barwach i hymnie państwowym. Jest to święto, które ma Polakom przypomnieć, uzmysłowić, jak ważna jest dla każdego narodu flaga, czyli barwy narodowe.
Nasze barwy – biały i czerwony – wywodzą się już z czasów piastowskich, ponieważ chorągiew Piastów, a więc Państwa Polskiego wglądała tak, że orzeł był biały, na czerwonym proporcu. To jest pierwsza informacja, którą powinniśmy przypominać Polakom.
Kolejną bardzo ważną rzeczą jest to, że flaga to jest nasz symbol, o który należy dbać. Trzeba również znać sposób obchodzenia się z flagą, bo flaga, jako symbol Państwa, symbol Narodu jest chroniona prawnie, po drugie ma nas łączyć jako Naród, po trzecie ona towarzyszy nam od samego początku i towarzyszy nam w ważnych wydarzeniach, dlatego przy obchodach świąt państwowych wieszamy flagę biało-czerwoną, jak również przy innych ważnych uroczystościach, ale także każdy Polak, który czuje taką potrzebę, może w każdym momencie, na swoim domu w odpowiedni sposób tę flagę wywiesić.
Pamiętajmy o tym, żeby flaga była czysta, uprasowana, żeby flaga wisiała w odpowiednim miejscu. Flagi nie depczemy, nie gnieciemy, nie piszemy na nich żadnych niecenzuralnych słów i dbamy o nasze barwy narodowe - mówi Agnieszka Podolska Adiunkt Muzealny Muzeum Regionalnego im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.
Napisz komentarz
Komentarze