Wchodząc do Galerii Muzeum Regionalnego w Radomsku, można było podziwiać barwne, kolorowe, tradycyjne ozdoby wielkanocne. Przy stołach siedziały panie w kolorowych, tradycyjnych strojach.
To już kolejny kiermasz wielkanocny organizowany przez radomszczańskie Muzeum. Na ten kiermasz zjeżdżają twórczynie ludowe, zrzeszone w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych w oddziale piotrkowskim. Są to twórczynie z okolic Opoczna, ale są też panie, które prezentują swoją twórczość z Radomska - mówi Barbara Sitek Etnolog, Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku.
Jakie ozdoby można zobaczyć i nabyć na kiermaszu?
Przede wszystkim jesteśmy przed Niedzielą Palmową, więc można nabyć przepiękne palmy, ale również pisanki, baranki wykonane z wosku, serwetki do koszyczka, wykonane techniką szydełkową i wiele innych pięknych, kolorowych ozdób - dodaje Barbara Sitek Etnolog, Muzeum Regionalne im. Stanisława Sankowskiego w Radomsku
Zadajmy jednej z twórczyń ludowych kluczowe pytanie. Czy ta tradycja wykonywania własnoręcznie ozdób wielkanocnych jeszcze jest, a może powoli zanika?
Ta tradycja jeszcze nie zanika, bo to zależy, jakie są dzieci. Do takiego czegoś, trzeba mieć pewien zryw, musi być charakter w tym dziecku. Ja tę tradycję mogłam przekazać córce i wnuczce i to zrobiłam, ale druga córka nie jest już zainteresowana. Są jednak takie dzieci, które siedzą przy tym i są zainteresowane i idą z pracą do przodu - mówi Maria Rogulska twórczyni ludowa.
Co powinna mieć tradycyjna palma wielkanocna?
Aby robić palmę, to najpierw przez lato trzeba sobie nazdobywać sobie wszystkiego, np. trawy. Do palmy nie powinno się dokładać kłosów, bo to nie jest na święto Matki Boskiej Zielnej, tylko plama powinna mieć bazie kotki. Dawniej, jak się przyszło z kościoła, palma była poświęcona, staliśmy w kolejce i mama urwała po ździebełku i każdy musiał zjeść, żeby później nie bolało go gardło.
Niedziela Palmowa to moim zdaniem było bardzo wielkie święto. To taka piękna parada i dzieci inaczej to wszytko przeżywały - dodaje Maria Rogulska twórczyni ludowa.
Napisz komentarz
Komentarze