Do 31 marca można składać wnioski w ramach Programu resortowego Ministra Rodziny i Polityki Społecznej ,,Opieka wytchnieniowa”. Na czym polega ten program i do kogo jest skierowany?
Program zakłada wsparcie przede wszystkim członków rodzin bądź opiekunów sprawujących na co dzień bezpośrednią opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. Mówiąc o osobach niepełnosprawnych, mam tutaj na myśli dzieci, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności bądź osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, bądź ZUS-owskie o całkowitej niezdolności do samodzielnej egzystencji, czyli odnośnik tzw. pierwszej grupy inwalidzkiej.
Warunkiem jest to, że osoby sprawujące opiekę nad osobą niepełnosprawną, muszą pozostać we wspólnym gospodarstwie domowym i zamieszkiwać z daną osobą, która wymaga takiego wsparcia - mówi Iwona Broszkiewicz Kierownik Działu Usług Socjalnych i Wolontariatu MOPS w Radomsku
Zgłoszenia do programu można kierować:
- osobiście - Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, ul. Kościuszki 10, 97-500 Radomsko
w dni robocze w godz. 7.30-15.30, każdy wtorek w godz. 7.30-17.00 - telefonicznie - 44/683-28-85 wew. 29,
- mailowo: [email protected]
Program ten jest bardzo dobrą inicjatywą. Opieka nad osobami niepełnosprawnymi, to często praca całodobowa. Opiekunowie Ci bardzo często nie mają zwyczajnie czasu na takie prozaiczne czynności, jak zrobienie zakupów, czy zadbanie o siebie i swoje zdrowie.
Doskonale wiemy, na bazie naszych doświadczeń pomocowych wiemy, że opiekunowie osób, które wymagają wysokiego poziomu wsparcia, potrzebują tego wytchnienia. Stąd też nazwa tego programu. Konieczne jest, aby same te osoby zadbały np. o swoje zdrowie i poszły do lekarza, czy zwyczajnie odpoczęły, mogły zregenerować siły, by móc na co dzień tę opiekę sprawować - dodaje Iwona Broszkiewicz Kierownik Działu Usług Socjalnych i Wolontariatu MOPS w Radomsku
Warto dodać, że opieka wytchnienioway ma dwie formy. Ponieważ jest to forma opieki całodobowej, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej kieruje osobę na pobyt maksymalnie 14 dniowy w placówce całodobowej. Placówka musi się znajdować w rejestrze wojewody, jako placówka zakwalifikowana do pomocy całodobowej osobom niepełnosprawnym.
Drugi wariant jest to forma wskazania przez klienta takowej placówki, ale w takim przypadku MOPS musi wydać pozytywną opinię. W ramach pomocy całodobowej jest to 14 dni, natomiast w ramach opieki dziennej jest to limit 240 godzin w przeciągu całego roku.
Napisz komentarz
Komentarze